Στην κορυφή η Ντόρτμουντ, 50ό γκολ για Χάαλαντ στην επιστροφή του κι «εξάρα» για Χοφενχάιμ

Η επιστροφή του Έρλινγκ Χάαλαντ στη δράση, έπειτα από 5 εβδομάδες, συνδυάστηκε με το 50ό γκολ του σούπερ-σταρ της Ντόρτμουντ στην Bundesliga και με τη νίκη των Βεστφαλών με 3-1 στην έδρα της Βόλφσμπουργκ, στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής, που τους έφερε στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας έναν αγώνα περισσότερο απ’ την Μπάγερν Μονάχου, η οποία θα υποδεχθεί στις 19:30 την Αρμίνια.

Η Ντόρτμουντ βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, όμως με αντεπίθεση διαρκείας και με «εκτελεστές» τους Τσαν, Μάλεν και Χάαλαντ (μπήκε αλλαγή στο 73′ στη θέση του Μάλεν) «γύρισε» το ματς και πάτησε στην κορυφή.

Τεράστια νίκη σημείωσε η Κολωνία επί της Γκλάντμπαχ, την οποία συνέτριψε με 4-1 με τρία «χτυπήματα» στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, ενώ η Χοφενχάιμ έκανε… φύλλο και φτερό την ουραγό Γκρόιτερ Φιρτ, συντρίβοντάς την εκτός έδρας με 6-3 χάρις σε τρία γκολ του Μπεμπού, δύο του Ζορζίνιο κι ένα αυτογκόλ του Μαγιερχόφερ.

Την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε και η Μπόχουμ, που είχε βασικούς κι αντικατάστατους στην ενδεκάδα της τους Κώστα Σταφυλίδη και Βασίλη Λαμπρόπουλο, επικρατώντας της Φράιμπουργκ με 2-1 και παίρνοντας διαφορά απ’ την τελευταία τριάδα του βαθμολογικού πίνακα.

Στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων η Άουγκσμπουργκ «απέδρασε» με το βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το Βερολίνο, χάρις σε ένα γκολ του Γκρέγκοριτς, ο οποίος «απάντησε» στο τέρμα της Χέρτα (Ρίχτερ) από το 40ό λεπτό.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 13ης αγωνιστικής, καθώς και η βαθμολογία της Bundesliga έχουν ως εξής:

Στουτγκάρδη-Μάιντς                        2-1