Στην Λέστερ το Community Shield (vid)

H Λέστερ συνεχίζει τη συλλογή τίτλων τα τελευταία χρόνια αφού μετά το περσινό κύπελλο, κατάφερε να πάρει το δεύτερο Community Shield της ιστορίας της.

Το 1971 επικράτησε με 1-0  της Λίβερπουλ (τότε ως πρωταθλήτρια της δεύτερης κατηγορίας), οι «Αλεπούδες» με το ίδιο σκορ (1-0) επικράτησαν της πρωταθλήτριας της Premier League, Μάντσεστερ Σίτι και μπήκαν με τον ιδανικότερο τρόπο στη σεζόν 2021/2022.

Το ματς κρίθηκε από το πέναλτι του Ιχεανάτσο στο 89ο λεπτό, παράβαση που κέρδισε ο σκόρερ της Λέστερ μετά την απερίσκεπτη ενέργεια του Ακε. Ο Νιγηριανός παραβίασε από την «ασβεστένια βούλα» την εστία της πρώην ομάδας του, δεν πανηγύρισε το γκολ, ωστόσο, με αυτό η Λέστερ πήρε το τρόπαιο στο Γουέμπλεϊ μπροστά σε περίπου 53.000 οπαδούς των πρωταθλητών και Κυπελλούχων Αγγλίας.

Η Σίτι από την πλευρά της, παρότι ήταν καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο δεν κατάφερε να πάρει το 7ο τρόπαιο Super Cup στην ιστορία της.