Στην Προημιτελική Φάση του WTT Feeder Τσεχίας ο Γιάννης Σγουρόπουλος

Εντυπωσιακή είναι η πορεία του Γιάννη Σγουρόπουλου στο World Table Tennis Feeder της Τσεχίας, καθώς κάνει δυναμική είσοδο στη νέα αγωνιστική περίοδο. Απόψε (23/08), ξεπέρασε το εμπόδιο της παγκοσμίως κυρίαρχης Κίνας, συγκεκριμένα του 2ου φαβορί του απλού στο Όλομουτς, προκρινόμενος στα προημιτελικά. Με σπουδαία εμφάνιση, θριάμβευσε με 3-1 σετ απέναντι στον Γουέν Ρουιμπό, δείχνοντας ότι είναι ικανός για ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες! Νωρίτερα την Παρασκευή, στον 2ο γύρο, είχε αποκλείσει τον Τσέχο Πάβελ Σίρουτσεκ, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση. Λίγες ώρες μετά, στον γύρο των 16, πέτυχε νίκη-ορόσημο, καθώς ήταν η πρώτη στην καριέρα του κόντρα σε Κινέζο πρωταθλητή στην μεγάλη κατηγορία!

Ο 17χρονος Ρουιμπό, που αυτή τη βδομάδα βρίσκεται στο νούμερο 97 της παγκόσμιας κατάταξης ανδρών, φιγουράρει επίσης ως 2ος στην κατηγορία Under 17 και 5ος στην Under 19. Επίσης, είναι ο σημερινός δευτεραθλητής κόσμου στο απλό εφήβων. Παρά το γεγονός ότι δεν ανήκει στους κορυφαίους Κινέζους παγκόσμιους πρωταθλητές και Ολυμπιονίκες, είναι σταθερά ανερχόμενος και έχει σημειώσει σημαντικά αποτελέσματα και σε επίπεδο ανδρών. Στα προημιτελικά, ο Σγουρόπουλος θα αντιμετωπίσει το Σάββατο 24/08, στις 18:45 ώρα Ελλάδας, τον Ζενγκ Μπεϊσούν.

Απόψε, ο Σγουρόπουλος (νούμερο 243 στην παγκόσμια κατάταξη) ξεκίνησε ως αουτσάιντερ, αλλά η ισχυρή του ψυχολογία του επέτρεψε να κυνηγήσει την έκπληξη. Παρά την ήττα του στο 1ο σετ, κατάφερε να προσαρμοστεί στο παιχνίδι του Κινέζου αντιπάλου και, με την τεχνική καθοδήγηση του πατέρα του, Νίκου, ενός πρώην διεθνούς αθλητή, ανέβασε την απόδοσή του σε υψηλά επίπεδα.

Στο 2ο σετ, υπερίσχυσε με θαυμάσιες επιθετικές επιλογές και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 3ο σετ, με καθαρό μυαλό και σωστή τακτική, απέκτησε τον πρώτο λόγο και τελικά επικράτησε οριακά. Στο 4ο σετ, η αυτοπεποίθηση του Σγουρόπουλου φάνηκε να έχει αυξηθεί, περνώντας και άγχος στον νεαρό Κινέζο. Παρά την ισοφάριση του Σαββάτου, ο Σγουρόπουλος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και κατέληξε στη μεγάλη νίκη (7-11, 11-7, 11-9, 12-10).

Ο Γουέν Ρουιμπό είχε φτάσει στα ημιτελικά του απλού ανδρών στο WTT Feeder της Μπανγκόκ το 2023, ενώ είχε κατακτήσει επιτυχίες σε τουρνουά μικρότερων ηλικιών. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων, ήταν φιναλίστ στο απλό, ενώ είχε κατακτήσει την 1η θέση στο Youth Star Contender της Ντόχα και στο Youth Contender της Μπανγκόκ.

Στον προηγούμενο γύρο, ο Σγουρόπουλος προχώρησε με επιβλητικό παιχνίδι στους 16 του απλού, αποδεικνύοντας την αξία του. Μετά την πρεμιέρα του στο Όλομουτς, αντιμετώπισε τον Πάβελ Σίρουτσεκ, ο οποίος είχε συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Από τα μέσα του 1ου σετ, ο Σγουρόπουλος απέκτησε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα, αξιοποιώντας το σερβίς του και πραγματοποιώντας αποδοτικές επιθέσεις, κλείνοντας τον αγώνα στα τρία σετ.

Ο Σίρουτσεκ, πρώην συμπαίκτης του Παναγιώτη Γκιώνη στην Πολωνία, έχει υποστεί πτώση στο διεθνές ranking, αλλά η θέση του (Νο 636) δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική του αξία. Στο παρελθόν είχαν ξανασυναντηθεί σε μεγάλη διοργάνωση στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες του 2019, όπου ο Σγουρόπουλος είχε επικρατήσει με 4-2 σετ.