Στο Μόναχο οι εθνικές ομάδες ενόργανης ανδρών και εφήβων

Τα… φτερά τους για το Μόναχο άνοιξαν οι εθνικές ομάδες ενόργανης γυμναστικής ανδρών και εφήβων, που θα συμμετάσχουν στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της κατηγορίας τους από τις 18 έως τις 21 Αυγούστου.

Την πενταμελή εθνική ανδρών απαρτίζουν οι Λευτέρης Πετρούνιας, Σταύρος Γκίνης, Απόστολος Κανέλλος, Γιώργος Κελεσίδης, Νικόλας Κρανίτης, ενώ στους εφήβους τα ελληνικά χρώματα θα εκπροσωπήσουν οι Σεραφείμ Εμινίδης, Άγγελος Μελικσετιάν, Δημήτρης Παπουτσής, Γρηγόρης Τριτσινιώτης, Νίκος Τσούλος.

Η ελληνική ομάδα των ανδρών θα παραταχθεί με σημαντικές απουσίες και με σύνθεση ανάγκης, καθώς θα λείψουν λόγω τραυματισμών οι Νίκος Ηλιόπουλος, Αντώνης Τανταλίδης, Χριστόφορος Κωνσταντινίδης και Στέφανος Τσολακίδης.

Μαζί με τους δέκα ετοιμοπόλεμους Έλληνες πρωταθλητές, στη γερμανική πόλη θα βρεθούν οι προπονητές Δημήτρης Ράφτης, Θεόφιλος Λαλεχός, Βασίλης Τσολακίδης, Γιάννης Ζαχαριάδης, ο γιατρός Οδυσσέας Παξινός, η φυσικοθεραπεύτρια Ιβάνα Τζούριτς, οι διεθνείς κριτές Λευτέρης Μπουτάκης, Θεόδωρος Μπουτάκης και ο διεθνής κριτής και μέλος του Δ.Σ. της Ε.Γ.Ο. Νίκος Προβιάς, ο οποίος έχει οριστεί από τη European Gymnastics ως Τεχνικός Επιτετραμμένος των αγώνων.

Επικεφαλής της ελληνικής ομάδας θα είναι ο Β’ Αντιπρόεδρος της Ε.Γ.Ο. και Πρόεδρος της Τεχνικής Επιτροπής Ενόργανης Γυμναστικής της Ομοσπονδίας, Αβραάμ Σαπρανίδης, που θα έχει χρέη αρχηγού της αποστολής.

Το πρόγραμμα του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος ενόργανης ανδρών – εφήβων (σε ώρες Ελλάδας):

Πέμπτη 18 Αυγούστου
11:00 – 13:50: Προκριματικός ανδρών, 1ος όμιλος
14:55 – 17:45: Προκριματικός ανδρών, 2ος όμιλος
18:05 – 20:55: Προκριματικός ανδρών, 3ος όμιλος

Παρασκευή 19 Αυγούστου

11:00 – 13:50: Προκριματικός εφήβων, 1ος όμιλος
15:00 – 17:50: Προκριματικός εφήβων, 2ος όμιλος
18:30 – 21:20: Προκριματικός εφήβων, 3ος όμιλος

Σάββατο 20 Αυγούστου
15:45 – 18:15: Τελικός ομαδικού ανδρών

Κυριακή 21 Αυγούστου
10:45 – 13:00: Τελικοί οργάνων εφήβων
14:45 – 18:30: Τελικοί οργάνων ανδρών

Δείτε επίσης: Ξεκίνησε με νίκη η Βαλένθια