«Στο τέλος της αναμέτρησης ο ΠΑΟΚ «αποδρά» από το Περιστέρι με νίκη»

Με γκολ του Μαντί Καμαρά στο 90΄, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-1 του Ατρόμητου στο Περιστέρι, σημειώνοντας το «3 στα 3» στην εκκίνηση της Super League 2024/25. Οι πρωταθλητές προηγήθηκαν με τον Ζίβκοβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου (45+1΄), ενώ ο Ατρόμητος είχε ισοφαρίσει στο 86΄ με πέναλτι του Ουάρντα.

Ο Ατρόμητος είχε την πρωτοβουλία στα πρώτα 20-25 λεπτά της αναμέτρησης, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες. Τα σουτ των Μίχορλ και Ουάρντα στο πρώτο δεκάλεπτο εξουδετέρωσε εύκολα ο Κοτάρσι, ενώ η προσπάθεια του Καρλίτος στο 19΄ κατέληξε σε άουτ. Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ανακάμπτει και να «παίρνει μέτρα» στο γήπεδο.

Η τύχη του χαμογέλασε καθώς προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου στην πρώτη του ευκαιρία, όταν ο Ζίβκοβιτς σούταρε πάνω στα σώματα των αμυντικών, πήρε το «ριμπάουντ» και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Τη φάση δημιούργησε ο νεαρός Σορετίρε, ο οποίος για ακόμα ένα ματς άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις.

Αυτό το γκολ έδωσε «φτερά» στους φιλοξενούμενους, που διαχειρίστηκαν άνετα το προβάδισμα. Απείλησαν με τον Μπάμπα στο 61΄ και σκόραραν με τον Ζίβκοβιτς στο 68΄ μετά από εξαιρετικό συνδυασμό, όμως το γκολ ακυρώθηκε λόγω παρέμβασης του VAR για επιθετικό φάουλ.

Ο Λουτσέσκου έκανε τις απαραίτητες αλλαγές (Καμαρά, Μουργκ) για να κλείσει κάθε διάδρομο στον Ατρόμητο και το πέτυχε, αφού οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να απειλήσουν. Ωστόσο, στο ποδόσφαιρο μια τυχαία στιγμή μπορεί να αλλάξει τα πάντα. Σε μία φαινομενικά ακίνδυνη σέντρα του Ουάρντα, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Ότο μέσα στην περιοχή. Διαιτητής και VAR συμφώνησαν ότι το χέρι δεν ήταν σε φυσιολογική θέση, αποδίδοντας πέναλτι στον Ατρόμητο. Ο αρχηγός της ομάδας, Αμρ Ουάρντα, εκτέλεσε εύστοχα στο 85΄, κόντρα στη ροή του αγώνα.

Ωστόσο, το ματς δεν είχε τελειώσει. Στο 90΄, ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε φάουλ από αριστερά και ο Μαντί Καμαρά με κεφαλιά από κοντά χάρισε στον ΠΑΟΚ τη νίκη που δικαιωματικά άξιζε, πανηγυρίζοντας το πρώτο του γκολ με την ασπρόμαυρη φανέλα. Ακριβώς όπως και την περσινή σεζόν, ο «Δικέφαλος του Βορρά» κατάφερε να «αποδράσει» από το Περιστέρι με γκολ στην εκπνοή και διατηρεί το απόλυτο σερί του στην εφετινή Super League.

Διαιτητής: Σπύρος Ζαμπαλάς

Κίτρινες: Μπακού, Ουάρντα – Μπάμπα, Ότο, Ζίβκοβιτς, Τισουντάλι

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Κοσέλεφ, Μούντες, Μπόρσον, Τσακμάκης, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονζάλες (66΄ Φαν Βέερτ), Μπακού (74΄ Γιουμπιτάνα), Μίχορλ, Ουάρντα, Καρλίτος (66΄ Βρακάς).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73΄ Καμαρά), Σβαμπ, Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας (86΄ Ντεσπόντοφ), Σορετίρε (73΄ Μουργκ), Τσάλοφ (73΄ Τισουνταλί).