Στον ημιτελικό η Ελλάδα – Απίστευτη εμφάνιση από Γεληδουνιά

Τα κατάφερε η “γαλανόλευκη” η οποία υπέταξε το Μαυροβούνιο με 10-4

Στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων κατάφερε να φτάσει η Εθνική ομάδα πόλο, υποτάσσοντας το Μαυροβούνιο με 10-4, με τον Γεληδουνιά να πραγματοποιεί πολύ καλή εμφάνιση.

Οι δυο ομάδες στην αρχή είχαν ως στόχο να φυλάξουν τα νώτα τους κάτι το οποίο αποδεικνύεται απ’ το ότι το πρώτο γκολ του αγώνα, μπήκε μόλις δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου οκταλέπτου με σκόρερ τον Γεληδουνιά.

Στην αρχή του δεύτερου οκταλέπτου, ο Μπργκούλιαν ισοφάρισε σε 1-1 ωστόσο η “γαλανόλευκη” του Θοδωρή Βλάχου παρουσιάστηκε αρκετά συγκεντρωμένη και δεν άφησε τους Μαυροβούνιους να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Λίγο αργότερα ο αρχηγός Γιάννης Φουντούλης ισοφάρισε σε 2-1 και ο Γκιουβέτσης αύξησε τη διαφορά σε 3-1 το οποίο ήταν και σκορ οκταλέπτου.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η Εθνική ομάδα συνέχισε με πατημένο το γκάζι και ο Γεληδουνιάς με πέναλτι έκανε το 4-1, και λίγο αργότερα σκόραρε ξανά για το 5-1. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε άλλο ένα γκολ με πέναλτι για το 6-1 με τους Μαυροβούνιος να σκοράρουν με τον Ίβοβιτς και να μειώνουν σε 6-2.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, με το τελικό σκορ να είναι το 10-4.