Στον πάγκο με τράβηγμα στη γάμπα ο Πικέ

Στη λίστα των τραυματιών της Μπαρτσελόνα προστέθηκε από το βράδυ του Σαββάτου και ο Ζεράρ Πικέ.

Οι εξετάσεις που έκανε το πρωί της Κυριακής (31/10) ο διεθνής κεντρικός αμυντικός της «Μπάρτσα», μετά το πρόβλημα που παρουσίασε στη διάρκεια του αγώνα με την Αλαβές (1-1), έδειξαν ότι έχει ένα τράβηγμα στη δεξιά γάμπα και θα μείνει εκτός δράσης για κάποιο διάστημα.

Ο πολύπειρος παίκτης αναγκάστηκε ν΄ αποχωρήσει από τον αγωνιστικό χώρο στο 70ό λεπτό της αναμέτρησης.

Την τρέχουσα περίοδο μετρά 13 συμμετοχές με την φανέλα των Καταλανών, σκοράροντας δύο φορές, μία στην La Liga και μία στο Champions League πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ των «μπλαουγκράνα» στην εφετινή διοργάνωση στο εναρκτήριο ματς με την Ντιναμό Κιέβου.