Στον Τελικό η Γαλλία, Αποκλείει την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια

Με μια εντυπωσιακή ανατροπή από το -10, η Γαλλία εξασφάλισε το πρώτο «εισιτήριο» για τον τελικό (10/8, 22:30) του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ ανδρών, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αποψινού δεύτερου ημιτελικού, ΗΠΑ-Σερβία (8/8), επιδιώκοντας το τέταρτο μετάλλιο της στην ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων, και το πρώτο χρυσό, μετά τα αργυρά του 1948, 2000 και 2020.

Οι «τρικολόρ» ήταν οι νικητές στον σημερινό ημιτελικό, επικρατώντας με σκορ 73-69 της Παγκόσμιας Πρωταθλήτριας, Γερμανίας, αποκλείοντας τα «πάντσερ» από την τελική αναμέτρηση, όχι όμως και από τα μετάλλια, καθώς θα διεκδικήσουν το χάλκινο απέναντι στον ηττημένο του ζευγαριού ΗΠΑ-Σερβία.

Η Γερμανία ξεκίνησε δυναμικά, ελέγχοντας τον ρυθμό και αποκτώντας διψήφια διαφορά (10 πόντους) στο 11΄ (18-28). Παρ’ όλα αυτά, η Γαλλία αντέτεινε άμεσα, ανασυγκροτώντας την άμυνά της και κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο με επιμέρους σκορ 15-8, ισοφαρίζοντας σε 33-33.

Στην τρίτη περίοδο, οι Γερμανοί σημείωσαν ένα ξέσπασμα που τους έφερε πάλι μπροστά στο 27΄ (48-49), αλλά δεν κράτησαν την πρωτοπορία για πολύ.

Η Γαλλία βρήκε ρυθμό με τους Κορντινιέ και Φουρνιέ από τα 6,75, ενώ ο Λεσόρ κυριάρχησε στη ρακέτα της αντίπαλης ομάδας, κλείνοντας την περίοδο με 8-1 και προβάδισμα +6 (56-50 στο 30΄).

Οι «μπλε» διατήρησαν τη σύνδεση με τις τρεις βολές, αυξάνοντας τη διαφορά στο +13 στο 33΄ (66-53) και δείχνοντας την απόφασή τους να προκριθούν άνετα. Ωστόσο, οι Γερμανοί επέστρεψαν με σωστά σκτήματα, μειώνοντας τη διαφορά σε 70-68, με τρίποντο του Φραντς Βάγκνερ, 39΄΄ πριν το τέλος.

Δέκα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Ουεμπανιαμά κέρδισε φάουλ και, παρά την αποτυχία του να ευστοχήσει και στις δυο ελεύθερες βολές (1/2, 71-68), η Γερμανία είχε ακόμη μια τελευταία ευκαιρία για ισοφάριση. Η Γαλλία έκανε γρήγορο φάουλ στον Σρέντερ, ο οποίος αστόχησε στην πρώτη (71-69), ενώ ο Κορντινιέ διατήρησε τη διαφορά εισάγοντας τη δεύτερη βολή του (73-69).

Η προσπάθεια του Σρέντερ για μακρινό σουτ δεν τελεσφόρησε…

Οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε (17 πόντοι) και Αϊζάια Κορντινιέ (16 πόντοι) ηγήθηκαν στην επίθεση της Γαλλίας, με τον Βικτόρ Ουεμπανιαμά να συνεισφέρει 11 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 μπλοκ.

Ο σέντερ του Παναθηναϊκού, Ματίας Λεσόρ, αγωνίστηκε για 17 λεπτά, σημειώνοντας 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ.

Από τη Γερμανία, ο Ντένις Σρέντερ ξεχώρισε με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 33-33, 56-50, 73-69

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Κρέιτς, Λίζσκα

ΓΑΛΛΙΑ: Ντιλικινά 5 (1), Μπατούμ 9 (1), Αλμπισί, Γιαμπουσέλε 17, Κορντινιέ 16 (2), Φουρνιέ 5 (1), Ντε Κολό, Λεσόρ 10, Γκομπέρ, Ουεμπανιαμά 11 (1), Στραζέλ, Κουλιμπαλί.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπόνγκα 7 (2), Ντα Σίλβα, Λο, Γκίφαϊ, Βάιλερ-Μπαμπ 5 (1), Φόγκτμαν 6, Φ. Βάγκνερ 10 (2), Τάις 8, Μ. Βάγκνερ 4, Σρέντερ 18 (3), Τίμαν 3, Ομπστ 8 (2).