Στον τελικό των πλέι οφ ανόδου ο Β. Μαρινάκης με τη Νότιγχαμ για την Premier League

Η Νότιγχαμ Φόρεστ, ιδιοκτησίας του Έλληνα εφοπλιστή Βαγγέλη Μαρινάκη, θα είναι η αντίπαλος της Χάντερσφιλντ στον τελικό των play off ανόδου στην Premier League, στις 29 Μαΐου.

Ύστερα από δραματικό αγώνα, που ήταν ο δεύτερος, η Νότιγχαμ νίκησε στο «Σίτι Γκράουντ» τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ με 3-2 στα πέναλτι, καθώς στην κανονική διάρκεια και την παράταση οι φιλοξενούμενοι είχαν ισοφαρίσει το σκορ της ήττας τους στο πρώτο παιχνίδι (1-2).

Η Νότιγχαμ προηγήθηκε στο 19΄ με τον Μπρέναν Τζόνσον, για να ισοφαρίσει ο Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ στο 47΄ και να στείλει το παιχνίδι στην παράταση ο Τζον Φλεκ στο 75΄.

Το 2-1 έμεινε ως το τέλος και ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι, όπου ο Κογκολέζος γκολκίπερ των γηπεδούχων, Μπρις Σαμπά, απέκρουσε 3 (!) κι έστειλε την ομάδα του στον τελικό.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους δεύτερους ημιτελικούς των play off ανόδου στην Premier League:

Χάντερσφιλντ-Λούτον              1-0           (1-1)