Στους «16» του Miami Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά τη νίκη έναντι του Γκαρίν

Με τον Κάρεν Χατσάνοφ θα βρεθεί αντιμέτωπος στην επόμενη φάση ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Νίκησε στις λεπτομέρειες τον Κριστιάν Γκάριν με 6-3, 4-6, 6-4 και προκρίθηκε στους «16» του Miami Open ο Στέφανος Τσιτσιπάς.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έφτασε χωρίς αγώνα ως τον τρίτο γύρο, αφού πέρασε bye από τον πρώτο και άνευ αγώνα από τον δεύτερο. Στο πρώτο του ματς στη διοργάνωση, δεν ανέβασε ιδιαίτερα ρυθμό και εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντιπάλου του για να περάσει στην επόμενη φάση, μετά από δύο ώρες και έξι λεπτά.

Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ, ο οποίος νίκησε εύκολα τον Γύρι Λεχέτσκα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Στέφανος Τσιτσιπάς προέρχεται από τραυματισμό στον ώμο και δεν έχει φτάσει ακόμα στην καλύτερη κατάστασή του.

Χωρίς να κάνει λάθη, ο Τσιτσιπάς πήρε εύκολα το πρώτο σετ. Οι δύο παίκτες κράτησαν εύκολα τα σερβίς τους, με το παιχνίδι τους να είναι για ώρα αναγνωριστικό, αφού δεν έδειξαν διάθεση να ρισκάρουν.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν αυτός που έκανε, τελικά, τη διαφορά παίρνοντας προβάδισμα με μπρέικ για το 5-3 και κέρδισε σε ψυχολογία, με αποτέλεσμα να τελειώσει το σετ με love service game.

Στη συνέχεια, όμως, έχασε τη συγκέντρωσή του. Ο Γκαρίν μπήκε δυνατά και πήρε τους πρώτους έξι πόντους, φτάνοντας σε μπρέικ πόιντ.

Ο Τσιτσιπάς απάντησε παίρνοντας τους πέντε επόμενους και έσωσε το γκέιμ. Παρότι κράτησε το σερβίς του ως το 4-4, δεν κατάφερε να… γλιτώσει το break, αφού στα δύο τελευταία γκέιμ δεν πήρε ούτε πόντο. Ο Γκαρίν έτρεξε τρομερό σερί, εκμεταλλευόμενος τα λάθη του Τσιτσιπά και έκανε το 6-4 με δύο love games.

Στο τρίτο σετ ο Τσιτσιπάς απείλησε με το «καλημέρα» έχοντας διπλό μπρέικ πόιντ, όμως ο Γκάριν άντεξε και έκανε το 1-0. Οι δύο παίκτες κράτησαν το σερβίς τους ως το 4-4, με τον Χιλιανό να χάνει δυνάμεις και να κάνει εύκολα λάθη. Ο Έλληνας τενίστας έφτασε σε ζόρικο μπρέικ για το 5-4 και τελείωσε το σετ με 6-4.