Στους «4» του τουρνουά στο Ρότερνταμ ο Τσιτσιπάς

Το παρών στην τετράδα του τουρνουά στο Ρότερνταμ θα δώσει ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος επικράτησε με 6-4, 6-4 του Αλεξ Ντε Μινόρ.

Ο Έλληνας τενίστας επιβεβαίωσε την απόλυτη κυριαρχία του επί του Αυστραλού, φτάνοντας τις επτά νίκες σε ισάριθμες μεταξύ τους αναμετρήσεις, και πλέον έχει μπροστά του αύριο (12/2) το παιχνίδι με τον παίκτη-έκπληξη της διοργάνωσης, τον 20χρονο Τσέχο Γίρι Λεχέτσκα (μόλις Νο 137 στον κόσμο, ξεκίνησε από τα προκριματικά), ο οποίος νωρίτερα νίκησε τον Ιταλό Λορέντζο Μουσέτι 6-3, 1-6, 7-5.

Πολύ αποτελεσματικός στο σερβίς και με λίγα λάθη, ο Τσιτσιπάς κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα.

Δυσκολεύτηκε να μετουσιώσει σε break τις ευκαιρίες που είχε, αλλά η μία φορά που τα κατάφερε (σε επτά προσπάθειες) ήταν αρκετή για να του δώσει το πρώτο σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ ο Ελληνας τενίστας «έσπασε» δύο φορές το σερβίς του αντιπάλου του και προηγήθηκε 3-0. Ο Ντε Μινόρ αντέδρασε, έκανε break και μείωσε σε 3-2, αλλά παρότι ζορίστηκε σε κάποια σημεία, ο Τσιτσιπάς κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στη νίκη.