«Στραπάτσο» της Λάτσιο και στην Μπολόνια

Μετά τη «σφαλιάρα» από την Μπάγερν στο Τσάμπιονς Λιγκ, η Λάτσιο προσγειώθηκε… ανώμαλα και στη Serie A. Με την ψυχολογία πεσμένη μετά το επιβλητικό 4-1 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο «Ολίμπικο», οι «λατσιάλι» έχασαν απόψε και στο «Ρενάτο Νταλ΄ Άρα» από την Μπολόνια, με 2-0.

Οι «ροσομπλού» του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς υποχρέωσαν τους πρωτευουσιάνους στην έβδομη ήττα τους στο πρωτάθλημα, σκοράροντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο. Με το σκορ στο 0-0, ο Τσίρο Ιμόμπιλε είδε τον Λούκας Σκορούπσκι να αποκρούσει το πέναλτι που εκτέλεσε, στο οποίο είχε υποπέσει ο Νίκολας Ντομίνγκες στον Χοακίν Κορέα.

Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η «τιμωρία», με τον Ιμπραχίμα Μπαγιέ να ανοίγει το σκορ για την ομάδα της Εμίλια-Ρομάνια, ενώ στο 65΄ ο Νίκολα Σανσόνε έδωσε τη «χαριστική βολή» στη Λάτσιο, στέλνοντας την ομάδα του στο +13 από τη ζώνη του υποβιβασμού.