Super League 2: Ο Ηρόδοτος ηττήθηκε από την Καλλιθέα

Η Καλλιθέα ήταν η κερδισμένη των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν την Κυριακή (6/3), στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου «ξέσπασε» στο τελευταίο εικοσάλεπτο, φιλοδωρώντας με 3 γκολ τον Ηρόδοτο στο «Γρηγόρης Λαμπράκης». Όλα τα λεφτά ήταν το πρώτο γκολ του Ματθαίου Μαρουκάκη στο 70’, με το οποίο άνοιξε η Καλλιθέα το σκορ. 4′ λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα, για να κάνει το 3-0 στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Γιάννης Ιωάννου.

Στο Παγκρήτιο, ο Εργοτέλης ευτύχησε να προηγηθεί της Καλαμάτας νωρίς στο σκορ, χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ταϊρόν Κόνρααντ στο 10ο λεπτό. Η «μαύρη θύελλα» προσπάθησε να αντιδράσει, ωστόσο στο 82’ ήρθε και 2ο… χτύπημα από την ομάδα της Κρήτης, αυτή τη φορά με τον Γιάννη Μπουτσάκη.

Στη Ρόδο, η Κηφισιά πιστοποίησε την καλή κατάσταση στην οποία βρίσκεται, κερδίζοντας με 2-0 τον τοπικό Διαγόρα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 17’ με το σουτ του Άντριους Τετέι, ο οποίος ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής καθώς σκόραρε και στο 56’, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Στο ντέρμπι της Κρήτης, τα Χανιά ήταν αυτά που χαμογέλασαν. Με ένα σουτ του Άγγελου Κόλα στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου επιβλήθηκε με 1-0 της Επισκοπής που έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 85’, λόγω αποβολής του Αλεξάντρε Τριντάντε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Σημαντική, τέλος, νίκη στην προσπάθεια που κάνει να παραμείνει στην κατηγορία, πέτυχε η Ζάκυνθος που διέσυρε με 5-0 τη ντεφορμέ Ρόδο. Οι Επτανήσιοι του Δημήτρη Νόλη ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο μέρος, σκοράροντας 3 φορές: στο 8’ με τον Έκτορ Μπαζάν, στο 26’ με κεφαλιά του Στέλιου Σούρμπη και 2′ λεπτά μετά με νέα κεφαλιά του Γιάννη Καλλιβωκά

Ο Μπαζάν, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στο 49’, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 4-0 για να βάλει το κερασάκι στην τούρτα ο Αλέξης Νικολακόπουλος – που είχε και οριζόντιο δοκάρι στο πρώτο ημίχρονο – στο 70’ διαμορφώνοντας το τελικό 50.

Τα αποτελέσματα της 22ης Αγωνιστικής του Β’ Ομίλου του πρωταθλήματος της Super League 2: