Συναρπαστικές ανατροπές στο Ολίμπικο και θρίαμβος για τη Νάπολι

Η «μονομαχία» στο «Ολίμπικο» ανάμεσα στη Λάτσιο και τη Μίλαν δεν ανέδειξε νικητή, καθώς οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 στην 3η αγωνιστική της Serie A. Οι «λατσιάλι» παραχώρησαν τον βαθμό στους «ροσονέρι», οι οποίοι εξακολουθούν να αναζητούν το πρώτο τους «τρίποντο» στη φετινή διοργάνωση. Από την άλλη, η Λάτσιο δεν κατάφερε να γιορτάσει το «2 στα 2» εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ νωρίς, στο 8ο λεπτό, με τον Πάβλοβιτς και διατήρησαν την υπεροχή τους μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό και μέσα σε λίγα λεπτά (62΄-66΄) ανέτρεψαν την κατάσταση, με σκόρερ τους Καστεγιάνος και Ντιά (2-1). Η Μίλαν δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 72΄ ο Λεάο ισοφάρισε, φέρνοντας το σκορ στο 2-2.

Σημαντική ανατροπή σημειώθηκε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης Νάπολι – Πάρμα, όπου η Νάπολι κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη νίκη της με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 19΄ με πέναλτι του Μπόνι και έδειχναν έτοιμοι να αποσπάσουν το πρώτο τους «διπλό». Ωστόσο, η αριθμητική υπεροχή της Νάπολι από το 75΄, λόγω αποβολής του Σουζούκι της Πάρμα, έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να ελέγξουν τον ρυθμό και να χτυπήσουν με τους Λουκάκου (90+2΄) και Ανγκισά (90+6΄), ολοκληρώνοντας την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 3ης αγωνιστικής στη Serie A είναι τα εξής:

(4΄ αυτ. Τζιμσίτι, 10΄ Μπαρέλα, 47΄ & 56΄ Τουράμ)

(62΄ Καστεγιάνος, 66΄ Ντιά – 8΄ Πάβλοβιτς, 72΄ Λεάο)

Νάπολι-Πάρμα        2-1