Συναρπαστική εμφάνιση της Τότεναμ στο β΄ ημίχρονο, επικράτησε 4-1 της Γουέστ Χαμ

Χάρη σε ένα ξέσπασμα στις αρχές του β΄ ημίχρονου, η Τότεναμ επιβλήθηκε 4-1 της Γουέστ Χαμ στο τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου, με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Premier League. Τα «σφυριά» προηγήθηκαν στο 18΄ με τον Κούντους, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 36΄ με τον Κουλουσέφσκι, αλλά τίποτα δεν προμήνυε την καταιγίδα του β΄ ημιχρόνου. Ο Μπισούμα στο 52΄ έδωσε προβάδισμα στους «σπερς», τρία λεπτά αργότερα, από «καραμπόλα» σε σουτ του Σον, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα (χρεώθηκε αυτογκόλ στον τερματοφύλακα Αρεολά) και στο 60΄ ο Νοτιοκορεάτης διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Ο Ντίνος Μαυροπάνος πέρασε ως αλλαγή στο 70΄ στη θέση του Γκουίντο Ροντρίγκες, σε ένα σημείο που το ματς είχε κριθεί, ενώ η Γουέστ Χαμ έμεινε στο φινάλε και με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Κούντους στο 86΄.

Το πρόγραμμα της 8ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Premier League έχουν ως εξής:

ΤότεναμΓουέστ Χαμ               4-1

(36΄ Κουλουσέφσκι, 52΄ Μπισούμα, 55΄αυτ. Αρεολά, 60΄ Σον – 18΄ Κούντους)

Φούλαμ-Άστον Βίλα               17:00

Ίπσουιτς-Έβερτον                17:00

Μάντσεστερ Γ.-Μπρέντφορντ       17:00

Νιούκαστλ-Μπράιτον              17:00

Σαουθάμπτον-Λέστερ              17:00

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ               19:30