Συνέρχεται η Γιουνάιτεντ (4-1 την Νιουκάστλ)

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άρχισε να… ξυπναει στην Premier League και με το εμφατικό 4-1 επί της Νιούκαστλ στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ», σημείωσε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 2ο λεπτό με αυτογκόλ του Σο, όμως η συνέχεια ανήκε στους «κόκκινους διαβόλους». Στο 23′ ο Μαγκουάιρ έφερε το ματς στα ίσα και στα τελευταία λεπτά ακολούθησε… καταιγίδα. Στο 86′ ο Μπρούνο Φερνάντες που είχε χάσει πέναλτι στο 58′) έκανε το 1-2, δίνοντας προβάδισμα νίκης στην ομάδα του Σόλσκιερ, για να έρθουν τα γκολ των Γουάν-Μπισάκα (90′) και Ράσφορντ (90’+6′), που έδωσαν διαστάσεις… θριάμβου στο διπλό της Γιουνάιτεντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι, αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Champions League, δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά νίκησε με 1-0 την Αρσεναλ, για την 5η αγωνιστική της Premier League. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα πήρε τη σημαντική νίκη με το γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ στο 23ο λεπτό. Οι «πολίτες» αγωνίστηκαν με τους: Εντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Ακε, Ρόντρι, Μαχρέζ, Κανσέλο, Σίλβα, Φόντεν, Στερλινγκ και Αγουέρο (65′ Γκουντογκάν).

Νωρίτερα, έχασε πολύτιμο έδαφος η Τσέλσι, καθώς δεν μπόρεσε να νικήσει τη Σαουθάμπτον (3-3). Η ομάδα του Λονδίνου προηγήθηκε δύο φορές, αλλά οι «άγιοι» κατάφεραν στις καθυστερήσεις του αγώνα να κάνουν την έκπληξη και να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας στο «Στάμφορντ Μπριτζ».