ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Τα καταφέρανε! Φωτογραφίες από τον χθεσινό θρίαμβο της εθνικής επί της Σουηδίας

Με τον θρυλικό Ότο Ρεχάγκελ να παρακολουθεί στα επίσημα και με έντονο το αίσθημα… επιβίωσης η εθνική Ελλάδας πήρε μια σπουδαία νίκη κόντρα στην απίστευτα φορμαρισμένη Σουηδία και διατηρεί ελπίδες για την διεκδίκηση της 2η θέσης και την πρόκριση στου Μουντιάλ 2022.

Η Εθνική μας ομάδα μπορεί να απειλήθηκε στην αρχή από την Σουηδία η οποία είχε και δοκάρι, ωστόσο ισορρόπησε γρήγορα την αναμέτρηση και μάλιστα είχε και την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου με τον Παυλίδη να αναγκάζει τον Όλσεν σε απίστευτη απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σουηδία πίεσε και είχε το μομέντουμ της αναμέτρησης ωστόσο αυτά όλα άλλαξαν όταν ο Μπακασέτας στο 62΄ εκμεταλλεύτηκε την πολύ ωραία πάσα του Δουβίκα και έκανε το 1-0.

Ο Φαν Σχιπ διαχειρίστηκε άψογα την αναμέτρηση και με την είσοδο του Τζόλη, έδωσε νέο αέρα στην ομάδα, η οποία μετά από εξαιρετική ενέργεια του πρώην παίκτη του ΠΑΟΚ, που έσπασε στον Παυλίδη ο οποιος έκανε το 2-0.

Οι Σουηδοί τρία λεπτά αργότερα πέτυχαν το γκολ μετά από ασταθή απόκρουση του πολύ καλού και σήμερα Βλαχοδήμου.

Δείτε φωτογραφίες από την αναμέτρηση και τους τρελούς πανηγυρισμούς των παικτών στα γκολ αλλά και μετά το τελικό σφύριγμα:

O Ότο Ρεχάγκελ (δεξιά) στις εξέδρες (ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)