Τα τρίποντα έσωσαν την Αρμάνι

Η ευστοχία των παικτών της Αρμάνι από τα 6.75 οδήγησε τους Ιταλούς στην επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα επικράτησε με 98-92 της Ζαλγκίρις Κάουνας στο Μιλάνο, για τη 10η αγωνιστική της Euroleague, βελτιώνοντας σε 4-3 το ρεκόρ της και υποχρεώνοντας τους Λιθουανούς στην τέταρτη διαδοχική ήττα και πέμπτη στο σύνολο.

Δίνοντας ρεσιτάλ από τα 6.75 και τελειώνοντας τον αγώνα με 13/25 τρίποντα, η Αρμάνι πάτησε γκάζι στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 31-15 ξέφυγε στο ημίχρονο με +12 (52-40). Ωστόσο, στην επανάληψη οι Λιθουανοί ενεργοποίησαν την άμυνα τους, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και στο 36΄ ισοφάρισαν σε 77-77.

Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν το προβάδισμα και στο 37΄ ο φωτεινός πίνακας έγραψε το 83-82. Δύο «κολλητά» τρίποντα (1 Ροντρίγκεθ και 1 Ντιλέινι), όμως, βοήθησαν την Αρμάνι να αποκτήσει αέρα 7 πόντων (89-82), δίνοντας τέλος στα όνειρα της Ζαλγκίρις για «διπλό».

Κορυφαίοι των νικητών οι Κέβιν Πάντερ (22π., 3/4τρ.), Ζακ ΛεΝτέι (20π., 2/3τρ.), Σέιβον Σιλντς (17π., 3/4τρ.) και Μάλκολμ Ντιλέινι (13π.), ενώ από τη Ζαλγκίρις ξεχώρισε ο Λούκας Λεκαβίτσιους με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 52-40, 73-64, 98-92