Τελευταίοι οι Κύπριοι λόγω Μουσκάτ

Η Μάλτα και με τον Ζαχ Μουσκάτ, ισοφάρισε εναντίον της Κύπρου στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων

Στον 8ο όμιλο των προκριματικών του Μουντιάλ 2022 και μετά το 1-0 επί της Σλοβενίας στις 30 Μαρτίου 2021, η Κύπρος έφτασε σήμερα πολύ κοντά στη δεύτερη νίκη της, αλλά η Μάλτα και ο Ζαχ Μουσκάτ είχαν άλλα σχέδια. Τα 2 γκόλ του 28χρονου αμυντικού δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να φτάσει στο αναγκαίο τρίποντο.

Ο 28χρονος αμυντικός των φιλοξενούμενων, Ζαχ Μουσκάτ ισοφάρισε στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, για το τελικό 2-2, σκόρ που διατήρησε τους Κύπριους στην τελευταία θέση του γκρουπ με 5 βαθμούς, όσους έχει και ο σημερινός τους αντίπαλος.

Η ομάδα του Κωστένογλου, η οποία έχει αποκλειστεί και μαθηματικά από τη συνέχεια από την περασμένη αγωνιστική, προηγήθηκε με τον Παπουλή στο 7΄, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον Μουσκάτ στο 53΄.

Μετά από ασίστ του Πίττα, ο επιθετικός της Λουντογκόρετς, Πιέρος Σωτηρίου,  έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 80΄ λεπτό της αναμέτρησης, κι όλα έμοιαζαν να έχουν τελειώσει, αλλά και πάλι ο Μουσκάτ στο 90΄+8 απάντησε δυναμικά στην Κύπρο, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.