Τελικός για την Ισπανία

Με ανατροπή στο τελευταίο ημίωρο, η Ισπανία επικράτησε 2-1 του Μαρόκου στη Μασαλία και εξασφάλισε την πρόκρισή της στον τελικό του ανδρικού τουρνουά ποδοσφαίρου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Οι Μαροκινοί προηγήθηκαν με πέναλτι του Ραχίμι στο 37ο λεπτό, ωστόσο, ο Φερμίν Λόπεθ ισοφάρισε στο 65ο λεπτό και ο Χουάνλου Σάντσεθ διασφάλισε τη νίκη για την Λα Ρόχα στο 85ο λεπτό, στοχεύοντας στο δεύτερο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο, μετά από εκείνο που κέρδισαν πριν από 32 χρόνια στη Βαρκελώνη κατά τη διάρκεια των “δικών τους” αγώνων. Στην ομάδα εκείνη συμμετείχαν παίκτες όπως ο Πεπ Γκουαρντιόλα και ο Λουίς Ενρίκε, επομένως δεν αποκλείεται στη σημερινή ομάδα να βρίσκεται κάποιος αυριανός μεγάλος προπονητής!

Ο τελικός θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή (9/8) στο Παρκ ντε Πρενς, όπου οι Ισπανοί θα αναμετρηθούν με το νικητή της αναμέτρησης Αίγυπτος-Γαλλία (έναρξη 22:00). Η ομάδα που θα ηττηθεί σε αυτή την κόντρα θα αντιμετωπίσει το Μαρόκο στον μικρό τελικό την Πέμπτη (8/8) στη Ναντ.