Τεν Χαγκ: «Δεν έβαλα τον Κριστιάνο Ρονάλντο από σεβασμό στη μεγάλη καριέρα του»

Ο προπονητής της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ Έρικ Τεν Χαγκ εξήγησε γιατί άφησε στον πάγκο τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην βαριά ήττα από την Σίτι με 6-3

«Είναι απλό. Έλλειψη πίστης. Όταν δεν πιστεύεις στο γήπεδο, τότε δεν μπορείς να κερδίσεις αγώνες. Αυτό δεν είναι αποδεκτό. Δεν πειθαρχούμε στους κανόνες και διασυρόμαστε. Αυτό συνέβη σήμερα» ανέφερε αρχικά.

«Για μένα ήταν έκπληξη. Δεν είχαμε το πάνω χέρι, δεν ήμασταν γενναίοι στην μπάλα και υπήρχαν χώροι για να παίξουμε, αλλά δεν ήμασταν αρκετά γενναίοι. Όλα τα εύσημα πηγαίνουν στη Σίτι, αλλά δεν έχει να κάνει με τη Σίτι. Η απόδοσή μας δεν ήταν καλή. Είχε να κάνει με την πίστη μας ατομικά και ως ομάδα.

Από το πρώτο λεπτό το αισθάνθηκα και στο ημίχρονο αλλάξαμε πράγματα και αλλάξαμε συμπεριφορά. Είδαμε διαφορετική Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μετά την ανάπαυλα και σκοράραμε, δημιουργήσαμε και ευκαιρίες. Ήμασταν πιο γενναίοι στην μπάλα, πατήσαμε στο γήπεδο του αντιπάλου και σκοράραμε τρεις φορές.

Αυτήν τη στιγμή, δεν μπορώ να σκεφτώ τα θετικά. Απογοητεύσαμε τους φιλάθλους μας, τους εαυτούς μας και είμαστε απογοητευμένοι» τόνισε.

Για το ότι δεν χρησιμοποίησε τον Κριστιάνο Ρονάλντο: «Δεν τον έβαλα από σεβασμό στη μεγάλη καριέρα του».

Για το ότι ο Έρικσεν μάρκαρε τον Χάαλαντ στα κόρνερ: «Προφανώς δεν ήταν αυτή η εντολή μου».