«Τεσσάρα» της Μπόχουμ επί της Μπάγερν

Η «τεσσάρα» της Μπόχουμ στην πρωτοπόρο Μπάγερν (4-2) ήταν το αποτέλεσμα που ξεχώρισε στους σαββατιάτικους αγώνες της Bundesliga, που διεξήχθησαν στο πλαίσιο της 22ης ημέρας.

Μάλιστα, οι πρωταθλητές Βαυαροί προηγήθηκαν στο “Vonovia Ruhrstadion” με τον Λεβαντόφσκι στο 9ο λεπτό, για να δεχθούν στη συνέχεια τέσσερα γκολ μέσα σε μισή ώρα και να λήξει το ημίχρονο με 4-1.

Οι πρωταθλητές προσπάθησαν να επιστρέψουν στην επανάληψη αλλά το μόνο που πέτυχαν ήταν απλώς να μειώσουν προς το τέλος με το δεύτερο γκολ του «Λέβα» και περιμένουν να δουν τι θα κάνει αύριο (13/2) η Ντόρτμουντ στο Βερολίνο απέναντι στην Ουνιόν.

Ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε αλλαγή στο 72ο λεπτό στη θέση του εκ των σκόρερ Κρίστιαν Γκαμπόα, ενώ ο Βασίλης Λαμπρόπουλος είδε το παιχνίδι από τον πάγκο της Μπόχουμ.

Η Βόλφσμπουργκ πέρασε με «διπλό» από τη Φρανκφούρτη απέναντι στην ασταθή Άιντραχτ, ενώ πολύτιμη νίκη ενόψει της συνέχειας σημείωσε και η Γκλάντμπαχ με αντίπαλο την Άουγκσμπουργκ.

Η ουραγός Γκρόιτερ Φιρτ επιβλήθηκε της Χέρτα αλλά χρειάζεται ακόμη πάρα πολλούς βαθμούς για να αλλάξει τη μοίρα της, ενώ ισόπαλο (1-1) τελείωσε το παιχνίδι της Φράιμπουργκ με τη Μάιντς.