ΘΕΜΑ: Για την τρίτη πρόκριση εναντίον Ελβετών η ΑΕΚ

Το απόλυτο έχει η ΑΕΚ όταν αντιμετωπίζει ελβετικές ομάδες στην Ευρώπη. Η Σεντ Γκάλεν είναι η τρίτη που θα βρει στο δρόμο του ο «Δικέφαλος», μετά τη Σιόν και τη Γκρασχόπερς, τις οποίες απέκλεισε πριν από αρκετά χρόνια.

Συγκεκριμένα, στο ξεκίνημα της σεζόν 1995/96 κληρώθηκε τον 1ο γύρο του Κυπέλλου Κυπελλούχων με τη Σιόν, την οποία νίκησε 2-0 στη Νέα Φιλαδέλφεια με γκολ των Μιχάλη Βλάχου (45+1΄) και Βασίλη Μπορμπόκη (70΄) στις 14/9/1995. Η ρεβάνς έγινε στην ελβετική πόλη δύο εβδομάδες αργότερα (28/9/1995) και η ΑΕΚ δυσκολεύτηκε αρκετά, αφού βρέθηκε από το 18ο λεπτό πίσω στο σκορ, αλλά ανακουφίστηκε όταν ισοφάρισε ο Τιμούρ Κετσπάγια στο 82΄. Το ματς έληξε 2-2, με τον Ντανιέλ Μπατίστα να σημειώνει το δεύτερο «κιτρινόμαυρο» γκολ στο 86΄ κι ενώ η Σιόν είχε ξαναπάρει προβάδισμα στο 84΄.

Η επόμενη αναμέτρηση με Ελβετούς ήταν συγκλονιστική και το διακύβευμα πολύ πιο σοβαρό: μια θέση στους ομίλους του Champions League της περιόδου 2003/2004. Η ΑΕΚ κληρώνεται με τη Γκρασχόπερς και χάνει το πρώτο ματς στη Ζυρίχη με 1-0 (13/8/2003). Η ρεβάνς (27/8/20003) γίνεται στο γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας καθώς το «Νίκος Γκούμας» είχε κατεδαφιστεί, ενώ στο «Σπύρος Λούης» είχαν ήδη αρχίσει εργασίες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004. Η Ένωση προηγείται 3-0 από το ημίχρονο (21΄ Κατσουράνης, 25΄ Λυμπερόπουλος, 39΄αυτ. Καστίγιο) και όλα βαίνουν καλώς. Όμως στη συνέχεια οι Ελβετοί μειώνουν σε 3-1, ο «Λύμπε» χάνει πέναλτι στο 76΄ και το τελευταίο τέταρτο είναι ένας εφιάλτης, με τη Γκρασχόπερς να πιέζει και να χάνει μεγάλες ευκαιρίες για να πετύχει το γκολ της πρόκρισης. Η ΑΕΚ κράτησε το 3-1 και πέρασε στους ομίλους του Champions League.

Όπως βλέπουμε, η Ένωση έχει το «πάνω χέρι», όμως οι προκρίσεις της ήταν ιδιαίτερα δύσκολες, ενώ δεν έχει νικήσει ποτέ στην Ελβετία, όπου θα διεξαχθεί η νοκ-άουτ αναμέτρηση με τη Σεντ Γκάλεν στις 24 Σεπτεμβρίου.