ΘΕΜΑ: Οι παρουσίες του Ολυμπιακού στους «16» των ευρωπαϊκών διοργανώσεων

Ο Ολυμπιακός πήρε μια «μαγική» πρόκριση στην Ολλανδία για τους «16» του Europa League. Παρά το γεγονός ότι για τους «ερυθρόλευκους» κύλησαν όλα στραβά και είδαν πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο να έχει «εξατμιστεί» το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχαν από το Καραϊσκάκη, δεν τα παράτησαν. Το γκολ του Χασάν στο 88’ λύτρωσε τους Πειραιώτες και πανηγύρισαν μια μεγάλη πρόκριση απέναντι στην Αϊντχόφεν.

Το Αθηναϊκό Μακεδονικό Πρακτορείο Ειδήσεων με αφορμή την παρουσία του Ολυμπιακού στους «16» του Europa League, σας παρουσιάζει τις 7 φορές που έχει βρεθεί σε αντίστοιχη φάση στην Ιστορία του.

Ο Πέδρο Μαρτίνς και οι παίκτες του καλούνται να «σπάσουν την κατάρα», καθώς στον 20ο αιώνα, όταν έχουν βρεθεί στους «16» σε οποιαδήποτε διοργάνωση δεν έχουν καταφέρει ποτέ να πάρουν την πρόκριση. Οι Πειραιώτες στην Ιστορία τους έχουν βρεθεί δύο φορές στους «8». Την περίοδο 1992-93 για το UEFA winner CUP που στη συνέχεια μετονομάστηκε σε Europa League αντιμετώπισαν την Ατλέτικο Μαδρίτης και τελικά αποκλείστηκαν (1-1, 1-3) και την περίοδο 1998-99 το αξέχαστο παιχνίδι στα προημιτελικά του Champions League (1-1, 1-2) με τη Γιουβέντους.

Στις 7 φορές που έχει βρεθεί στους «16» ο Ολυμπιακός τον 20ο αιώνα μετράει μόλις μια εντός έδρα νίκη απέναντι στην Μάντσετσερ Γιουνάιτεντ, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες.  Στα εκτός έδρας παιχνίδια έχει μία νίκη και έξι ήττες.

Στην έδρα του έχει σκοράρει έξι φορές, ενώ έχει δεχτεί οχτώ τέρματα, ενώ στα εκτός έχει πετύχει τρία γκολ κι έχει δεχθεί 17 γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τέσσερις από τις 7 φορές που έχει βρεθεί στους «16» έχει βρεθεί στον δρόμο του αγγλική ομάδα.

Διαβάστε αναλυτικά τον πίνακα με τις αναμετρήσεις του Ολυμπιακού στη φάση τνω «16». Το πρώτο αποτέλεσμα αφορά τα εντός έδρας παιχνίδια