ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI

Θέμα: Οι τερματοφύλακες – σκόρερ στην Ελλάδα

Σε μία περίοπτη λίστα μπήκε χθες ο Νίκος Παπαδόπουλος του Αστέρα Τρίπολης, καθώς κατάφερε να χριστεί σκόρερ όντας τερματοφύλακας για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια σε επίπεδο μεγάλης κατηγορίας.

Μάλιστα, το γκολ του στις καθυστερήσεις της χθεσινής αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό διαμόρφωσε το τελικό 2-2, χαρίζοντας έναν πολύτιμο βαθμό στους Αρκάδες.

Είχε προηγηθεί το κατόρθωμα του Άριαν Μπεκιάι στις… 11 Φεβρουαρίου 2001. Ο ΟΦΗ υποδεχόταν τον Πανηλειακό, υπολειπόταν στο σκορ με 1-2 και κέρδισε φάουλ στις καθυστερήσεις. Το εκτέλεσε ο Ιγκόρ Σιμπνιέφσκι και ο Μπεκιάι με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Η περίπτωση του Σαργκάνη

Τα δύο προαναφερθέντα γκολ έγιναν σε κανονική ροή αγώνα. Υπάρχουν, όμως, και οι τερματοφύλακες που σκοράρουν από την άσπρη βούλα. Κλασικό παράδειγμα αυτό του Νίκου Σαργκάνη, ο οποίος στην καριέρα του μέτρησε πέντε εύστοχα πέναλτι, όπως και ένα γκολ μετά από την απόκρουση του αντιπάλου τερματοφύλακα σε πέναλτι.

Ερχόμαστε, τώρα, στην περίπτωση του κίπερ του Ολυμπιακού Βόλου, Γεράσιμου Σαρρή, το μακρινό 1972 (11/06/1972). Ο Σαρρής είχε περάσει ως αλλαγή ως παίκτης γηπέδου στο παιχνίδι των Βολιωτών με τον Απόλλωνα (4-1 το τελικό σκορ), με τον Δημήτρη Καραΐσκο να είναι κάτω από τα δοκάρια. Κοινώς, στη συγκεκριμένη περίπτωση σκόραρε ένας τερματοφύλακας, ο οποίος όμως αγωνίστηκε σε αυτό το ματς ως παίκτης.

Χαμηλότερες κατηγορίες και εξωτερικό

Φυσικά, γκολ από τερματοφύλακες στη χώρα μας έχουν σημειωθεί και στις μικρότερες κατηγορίες. Στη Β’ κατηγορία έχει σκοράρει ο Γκενάντι Ξενοδόχοφ με κεφαλιά για την ΑΕΛ, ο Μιχάλης Παγούδης με βολέ από τέρμα σε τέρμα για τον Εθνικό και με τον ίδιο τρόπο ο Μανώλης για τον Πανελευσινιακό.

Ακόμα ο Δημήτρης Τσουκαλάς στον αγώνα ΑΕ Γιάννινα – Ανδρούτσος Γραβιάς για την Γ’ Εθνική, είχε ισοφαρίσει με χτύπημα φάουλ.