Θρίαμβος για τη Λειψία στην Άουγκσμπουργκ (4-0) και εντυπωσιακή πρεμιέρα για τη Ζανκτ Πάουλι (3-0 στη Φράιμπουργκ)

Η Λειψία, σε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις της φέτος, διέλυσε την άμυνα της Άουγκσμπουργκ με σκορ 4-0, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Bundesliga. Ο Μπένζαμιν Σέσκο αναδείχθηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή, πετυχαίνοντας δύο γκολ, ενώ ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν βασικός στην αρχική ενδεκάδα των φιλοξενούμενων.

Στο μεταξύ, η Βόλφσμπουργκ, με τον Κώστα Κουλιεράκη στην ενδεκάδα, ήταν κοντά στη νίκη επί της Στουτγκάρδης, αλλά οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ουντάβ, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Η Ζανκτ Πάουλι, η οποία είναι νεοφώτιστη στην κατηγορία, πανηγύρισε την πρώτη φετινή νίκη της με 3-0 τη Φράιμπουργκ, με τον Μανώλη Σάλιακα να αγωνίζεται ως βασικός και να αντικαθίσταται στο 77ο λεπτό.

Η Γκλάντμπαχ, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, κατόρθωσε να πάρει μία δύσκολη νίκη επί της Ουνιόν Βερολίνου, χάρη στο γκολ του Κβανκάρα.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στην Bundesliga έχουν ως εξής:

Ντόρτμουντ-Μπόχουμ                      4-2

(44′, 75′ Γκιρασί, 62′ πέν. Τσαν, Ενμέτσα – 16′ Μπέρο, 21′ Ντε Βιτ)

Λειψία-Άουγκσμπουργκ                    4-0

(10′, 15′ Σέσκο, 46′ Οπέντα, 57′ Σίμονς)

Φράιμπουργκ-Ζανκτ Πάουλι                0-3