Θρίαμβος για τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα της Volley League γυναικών

Με το δεξί μπήκε στη Volley League γυναικών ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας με 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) της Θέτιδας Βούλας, στο κλειστό του Μετς, για την 1η αγωνιστική. Η Θέτις έβγαλε αντίδραση στο 3ο σετ και παραλίγο να φτάσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, αλλά οι «πράσινες» έμειναν «ζωντανές» στο φινάλε του τέταρτου σετ και ξεκίνησαν με νίκη τη φετινή υπεράσπιση του τίτλου στην Volley League Γυναικών. Οι Μαρτίνα Σάμανταν και η Μανωλίνα Κωνσταντίνου ήταν οι κορυφαίες για τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά, προηγήθηκαν με 15-9 στα μέσα του 1ου σετ και έφτασαν στο 1-0 με 25-16. Η Θέτις προηγήθηκε με 4-6 στις αρχές του 2ου σετ, αλλά οι «πράσινες» αντέδρασαν. Με κορυφαία την Μαρτίνα Σάμανταν που κυριάρχησε στο φιλέ, οι «πράσινες» έφτασαν να έχουν πολλαπλό match ball (24-12), ενώ έκαναν το 2-0 με σκορ 25-13. Στο 3ο σετ, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε αλλά οι παίκτριες της Θέτιδας αντέδρασαν και ισοφάρισαν σε 22-22, καταφέρνοντας τελικά να μειώσουν σε 2-1 στα σετ (23-25).

Στο 4ο σετ, μετά το 18-12 του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στους δύο πόντους (21-19) και εν συνεχεία στον έναν. Στο διπλό match ball (24-22) για τις «πράσινες», η Θέτιδα κατάφερε να ισοφαρίσει (24-24) και να στείλει το σετ στην παράταση. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός με 2-0 σερί έβαλε τέλος στο σετ (26-24), πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Διαιτητές: Νικάκης, Γεωργάκη, Παρατηρητής: Γεωργουλέας, Επόπτες: Καπότης, Παυλάκης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 10 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων, ενώ της Θέτιδας προήλθαν από 5 άσσους, 38 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-16, 25-13, 23-25, 26-24) σε 113′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 11 (9/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. – 42% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 μπλοκ), Σάμανταν 21 (14/19 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπιάρντα 19 (17/52 επ., 2 άσσοι), Κωνσταντίνου 16 (14/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 18% άριστες) / Μπελιά (λ, 73% υπ. – 31% άριστες), Αντωνακάκη (λ), Βλαχάκη 3 (2/8 επ., 1 άσσος, 62% υπ. – 0% άριστες).

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Μανώλης Σκουλικάρης): Τάσιτς 4 (1/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 27% άριστες), Μερτέκη 11 (8/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 23% άριστες), Φλέμινγκ 6 (6/13 επ.), Σπικς 5 (3/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μάασε 19 (17/53 επ., 2 μπλοκ), Κιουτσιούκη 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 42% υπ. – 27% άριστες), Δημητρακάκου, Γκιαούρη, Γαροφαλάκη 1 (1 άσσος), Γιαννέλου.

Ελευθερία Μανιατογιάννη (Α.Σ.Π. Θέτις): «Αγχωτική πρεμιέρα. Μπήκαμε μουδιασμένα και φάνηκε στα δύο σετ. Μόλις βελτιώθηκε η υποδοχή μας ήταν άλλη η εικόνα του παιχνιδιού. Στο τέταρτο σετ καταβάλαμε μεγάλη προσπάθεια αλλά σταθήκαμε λίγο άτυχες. Όταν παίζεις απέναντι στον πρωταθλητή Παναθηναϊκό κερδίζεις πράγματα, αλλά η ήττα είναι ήττα».

Κωνσταντίνα Βλαχάκη (Παναθηναϊκός Α.Ο.): «Ξέραμε ότι η Θέτιδα έχει καλή ομάδα και δεν έπρεπε να χαλαρώσουμε. Ξεκινήσαμε δυναμικά, πήραμε τα δύο πρώτα σετ αλλά μετά δυστυχώς χαλαρώσαμε και έπρεπε να ανεβάσουμε πάλι ρυθμούς για να πάρουμε το θετικό αποτέλεσμα. Καμία ομάδα δεν είναι ακόμα έτοιμη. Κάθε παιχνίδι είναι καλή ευκαιρία να δεθούμε και να βρούμε τα πατήματά μας».