Θρίαμβος για τον ΠΑΟΚ με 103-74 απέναντι στη Βαλτσέα στο δεύτερο φιλικό

Στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, ο ΠΑΟΚ συνεχίζει το νικηφόρο σερί του, επικρατώντας της Βαλτσέα με 103-74, προσφέροντας στον προπονητή Μάσιμο Καντσελιέρι χρήσιμα συμπεράσματα. Υπενθυμίζεται ότι στο πρώτο φιλικό, η ομάδα του Ιταλού κόουτς είχε κερδίσει με 112-93.

Ο Καντσελιέρι μοίρασε νωρίς το χρόνο συμμετοχής και δεν χρησιμοποίησε τους Ντεβόντε Άπσον και Κέντρικ Χέντερσον. Από την άλλη, η ρουμανική ομάδα αντιμετώπισε απουσίες, καθώς πραγματοποίησε το τρίτο της φιλικό σε τρεις ημέρες.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 56-31, 78-53, 103-74

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με τους Κατσίβελη, Παπαδάκη, Μπάρτλεϊ, Ιατρίδη και Φόρεστερ, προηγήθηκε 25-17 στο πρώτο δεκάλεπτο και αύξησε τη διαφορά στους 18 πόντους (44-26) στα μέσα της δεύτερης περιόδου (15’). Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η διαφορά ήταν 56-31, με τον ΠΑΟΚ να διατηρεί την υπεροχή και στην τρίτη περίοδο, όπου ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με σκορ 78-53.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Βαλτσέα ξεκίνησε με σερί 5-14, μειώνοντας σε 83-67 (34’). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε τον έλεγχο μετά το time out του Καντσελιέρι και διεύρυνε τη διαφορά στο τέλος του αγώνα.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Λουλουδιάδης, Αναστασιάδης.

ΠΑΟΚ: Λέφας 4, Φόρεστερ 22, Ιατρίδης 5, Περσίδης 12 (2), Κατσίβελης 5 (1), Σκουλαριώτης, Παπαδάκης 14 (3), Μπάρτλεϊ 15 (1), Μανθόπουλος 5 (1), Ρέινολντς Τζούνιορ 11 (1), Κρόζιερ 4, Στανόγεβιτς 6 (2).

ΒΑΛΤΣΕΑ: Μπλιντάρου 17 (3), Χουρντουμπελέα 3 (1), Ροτάρου 6 (2), Μπαρνς 7 (1), Ολισεμέκα, Σαμπίν 18 (2), Τσιριπέρου 5, Κούιτσα 10 (1), Ούτα 8.