Θρίαμβος της Ντόρτμουντ με πρωταγωνιστή τον Γκίτενς στην πρεμιέρα της Bundesliga

Δεκατρία λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο (μπήκε στο 59ο λεπτό του αγώνα), ο 20χρονος Τζέιμι Μπινόε-Γκίτενς καθόρισε την έκβαση της αναμέτρησης στο «Σίγκναλ Ιντούνα Πάρκ», οδηγώντας τη Ντόρτμουντ στη μεγάλη νίκη με 2-0 επί της Αϊντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι Βεστφαλοί ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο το νέο πρωτάθλημα της Bundesliga, χάρη στα δύο γκολ του νεαρού Άγγλου επιθετικού, ο οποίος κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την καλά οργανωμένη άμυνα των φιλοξενούμενων, αρχικά στο 72′ και στη συνέχεια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αντίθετα, η Στουτγκάρδη είχε κακή εκκίνηση στη Bundesliga της περιόδου 2024-25. Η περσινή δευτεραθλήτρια Γερμανίας, αποδυναμωμένη από την αποχώρηση βασικών στελεχών (Γκιρασί, Ιτο, Αντον), ηττήθηκε με 3-1 στην πρεμιέρα από τη Φράιμπουργκ, παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε ήδη από το 2ο λεπτό με τον Ντεμίροβιτς. Δύο γκολ του Κίμπλερ και ένα του Ντοάν οδήγησαν σε ανατροπή για τους γηπεδούχους, που γιόρτασαν την κατάκτηση του «τρίποντου» στην πρεμιέρα.

Σημαντική ήταν και η παρουσία της Λειψίας, η οποία απέκτησε τον Αντόνιο Νούσα για να καλύψει το κενό του Ντάνι Ολμο. Ο 19χρονος Νορβηγός έχει δείξει ότι είναι έτοιμος για την πρόκληση. Όπως είχε κάνει και στον αγώνα κυπέλλου με τη Ροτ Βάις Εσεν, μπήκε αλλαγή και σκόραρε, αυτή τη φορά το γκολ του ήταν αυτό που χάρισε τη νίκη (1-0) στην RB επί της Μπόχουμ, με τους «κόκκινους ταύρους» να παίζουν στα τελευταία λεπτά με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Ορμπαν.

Ο Δημήτρης Γιαννούλης ήταν βασικός και αγωνίστηκε 80 λεπτά στην ισοπαλία 2-2 της Αουγκσμπουργκ με τη Βέρντερ, ενώ πρωταγωνιστής της πρεμιέρας με ατομική εμφάνιση ήταν ο Αντρέι Κράμαριτς, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ στο 3-2 της Χοφενχάιμ επί της νεοφώτιστης Χόλσταϊν Κίελ.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία της 1ης αγωνιστικής στην Bundesliga είναι:

Γκλάντμπαχ-Λεβερκούζεν 2-3

(59΄ Ελβέντι, 85΄ Κλάιντινστ – 12΄ Τζάκα, 38΄, 90+11΄ Βιρτς)

Χοφενχάιμ-Χόλσταϊν Κίελ 3-2

(6΄πεν., 37΄, 87΄ Κράμαριτς – 63΄ Μπέρνχαρντσον, 89΄ Ματσίνο)

Φράιμπουργκ-Στουτγκάρδη 3-1