Θρίαμβος του Ατρόμητου στη Λεωφόρο με 3-0 επί της Καλλιθέας

Ο Ατρόμητος σημείωσε μια εντυπωσιακή νίκη 3-0 από την έδρα της Καλλιθέας στη Λεωφόρο, επιτυγχάνοντας το δεύτερο «διπλό» στην φετινή Super League και το τρίτο «τρίποντο» του στο πρωτάθλημα. Η Καλλιθέα υπέστη την τέταρτη ήττα της σε εννέα αγωνιστικές, παραμένοντας χωρίς νίκη. Οι σκόρερ της αναμέτρησης υπήρξαν οι Μανσούρ στο 45΄, Τσιγγάρας στο 53΄ και Αθανασίου στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στο πρώτο ημίχρονο, η Καλλιθέα είχε τις ευκαιρίες, ωστόσο το πέναλτι που κέρδισε στο 15΄ ακυρώθηκε μετά από εξέταση του VAR. Αυτό συνέβη καθώς η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μανσούρ και του Κίνι, ενώ οι προσπάθειες των Χάνσουσεκ και Μορέν σταμάτησαν στα δοκάρια. Παρά τις χαμένες ευκαιρίες, ο Ατρόμητος κατάφερε να βρει το γκολ στο 45΄ με κεφαλιά του Μανσούρ από εκτέλεση κόρνερ του Μίχορλ.

Στην επανάληψη, οι Περιστεριώτες μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το ματς και το πέτυχαν! Μετά από χαμένες ευκαιρίες των Γιουμπιτάνα και Ουεντραόγκο στο 50΄ και 52΄, αντίστοιχα, ο Ατρόμητος πέτυχε το δεύτερο γκολ στο 53΄, όταν ο Τσιγγάρας με ατομική ενέργεια διαμόρφωσε το 0-2. Στο 64΄, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν το 0-3, αλλά το πλασέ του Κίνι κατέληξε σε κόρνερ. Ο Αθανασίου, με ένα εντυπωσιακό πλασέ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, προσέφερε διαστάσεις θριάμβου στο «διπλό» του Ατρομήτου, διαμορφώνοντας το τελικό 0-3!

Διαιτητής: Φώτης Πολυχρόνης (ΕΠΣ Πιερίας)

Κίτρινες: Ντιμπά, Τζιάνι – Μανσούρ, Γιουμπιτάνα, Τσιγγάρας, Αθανασίου

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Μάσιμο Ντονάτι): Μπερναμπέ, Μεχίας (83΄ Σοΐρι), Ισιμά Μιρέν, Μότοκ, Μανθάτης (57΄ Τζιάνι), Εντιαγέ, Ντιμπά (46΄ Μερκάτι), Χάνουσεκ, Μουτίνιο (57΄ Λουκίνας), Βαλμπουεά, Ουλντρίκις (57΄ Ντεμέτριους).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Μουντές, Μπρόρσον, Μανσούρ, Κίνι, Ουεντραόγκο, Τσιγγάρας, Γιουμπιτάνα (70΄ Αθανασίου), Μίχορλ (80΄ Καραμάνης), Ουάρντα, Μπάκου.