Θυμός από Κονσεϊσάο: «Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά άδικο»

Νευριασμένος, αλλά και απογοητευμένος με το ατυχές 0-2 από την Τσέλσι, εμφανίστηκε ο προπονητής της Πόρτο – και παλιά δόξα του ΠΑΟΚ – Σέρτζιο Κονσεϊσάο, στη συνέντευξη Τύπου μετά το πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Champions League.

Ο Πορτογάλος τεχνικός έστρεψε αρχικά τα βέλη του προς τον Σλοβένο διαιτητή της αναμέτρησης, Σλάβκο Βίντσιτς: «Είμαστε η μόνη ομάδα στους προημιτελικούς που δεν ανήκει στους Big-Five, τα πέντε ισχυρότερα πρωταθλήματα στον κόσμο και αυτό το αισθανόμαστε λίγο, σε αυτά τα παιχνίδια. Ο Αθπιλικουέτα έκανε δέκα φάουλ και δεν δέχθηκε κίτρινη, νομίζω ότι υπήρξε πέναλτι στο Μαρέγκα. Υπήρχαν αρκετές καταστάσεις που σαφώς δεν με άφησαν ευτυχισμένο».

Ταυτόχρονα, χαρακτήρισε άδικο το τελικό αποτέλεσμα και έστειλε το μήνυμα ότι η Πόρτο θα τα δώσει όλα για την ανατροπή-πρόκριση στη ρεβάνς: «Το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικά άδικο. Αλλά αυτό που μετράει είναι τα γκολ που σημείωσε η Τσέλσι και ότι εμείς δεν σκοράραμε. Νομίζω ότι η ομάδα έπαιξε ένα πολύ καλό παιχνίδι, πάντα πολύ συνεπές σε αμυντικούς όρους, επιθετικά δεν ήμασταν πάντα επικίνδυνοι, μέσα σε αυτά που είχαμε προγραμματιστεί. Το πρώτο σουτ της Τσέλσι ήταν ένα γκολ στο 32ο λεπτό. Με στρατηγικούς όρους, νομίζω ότι το παιχνίδι ήταν πολύ καλά σχεδιασμένο, δεν λέω εξαιρετικό γιατί δεν κερδίσαμε. Απομένουν 90 λεπτά και θα πιστέψουμε ότι είναι δυνατόν να  σκοράρουμε στο επόμενο παιχνίδι και να ξανανοίξουμε την υπόθεση-πρόκριση. Γνωρίζουμε τη δύναμη της αντιπάλου μας, αλλά ήμασταν ανώτεροι από την Τσέλσι».

Σημειώνουμε ότι το χθεσινό ματς δε διεξήχθη στο Οπόρτο, αλλά στο ουδέτερο “Σάντσεθ Πιθχουάν” της Σεβίλλης. Μάλιστα, η ρεβάνς της ερχόμενης Τρίτης (13/04) θα διεξαχθεί και πάλι επί… σεβιγιάνικου εδάφους (και όχι στο Λονδίνο).