Το γύρισε στο φινάλε η Μπαρτσελόνα, άνετες νίκες για Βαλένθια και Παρτιζάν

Το ξέσπασμα της Μπαρτσελόνα στον… επίλογο του αγώνα με την μαχητικότατη Μακάμπι Τελ Αβίβ κράτησε τους «μπλαουγκράνα» σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή (ρεκόρ 14-8), στην ολοκλήρωση των υποχρεώσεων της στην 22η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους βασίστηκε σε ένα επιμέρους σκορ 21-11 στην τέταρτη περίοδο για να γράψει το τελικό 83-78, απέναντι στους φιλοξενούμενους Ισραηλινούς που μέχρι το 34΄ κρατούσαν το «διπλό» στα χέρια τους (69-74). Ωστόσο, οι Ισπανοί βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνα τους και με τον Βέσελι κυρίαρχο της ρακέτας και τον Χίγκινς σε ρόλο εκτελεστή πέτυχαν την ανατροπή, φτάνοντας άνετα στο τελικό 83-78.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Κόρι Χίγκινς με 15 πόντους, ενώ 14 πρόσθεσε ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις. Από τη Μακάμπι ξεχώρισε ο Τζέιλεν Ανταμς με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 41-37, 62-67, 83-78.

Η Βαλένθια υπερασπίστηκε την έδρα της και με την πέμπτη διαδοχική νίκη της βελτίωσε σε 12-10 το ρεκόρ της, πατώντας οκτάδα! Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 82-73 της Μπάγερν Μονάχου, εξαργυρώνοντας την παραγωγικότητα του δευτέρου ημιχρόνου. Στον αντίποδα, οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 9-13, συνεχίζοντας να βλέπουν τα πλέι οφ με τα… κυάλια.

Κορυφαίος των νικητών ο Τζόνα Ράντεμπο με 14 πόντους, ενώ από την Μπάγερν προσπάθησε ο Κάσιους Γουίνστον με 22.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 33-32, 61-56, 82-73.

Η Παρτιζάν συνεχίζει την… κούρσα της για να προλάβει την οκτάδα της Euroleague, συντρίβοντας με 92-71 τη Βιλερμπάν στο Βελιγράδι και ισορροπώντας το ρεκόρ της σε 11-11. Από την πλευρά τους, οι Γάλλοι βυθίστηκαν στο 8-14.

Η προσήλωση της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς σε άμυνα και επίθεση απλοποίησε το έργο των Σέρβων, οι οποίοι εξασφάλισαν μία διαφορά ασφαλείας από το πρώτο ημίχρονο και δεν κοίταξαν πίσω.

Κορυφαίος των νικητών ο Κέβιν Πάντερ με 22 πόντους, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έμεινε στους 3 πόντους σε 19 λεπτά συμμετοχής. Από τη Βιλερμπάν των 17 λαθών πάλεψαν οι Φαλ και Πονς, σημειώνοντας από 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 50-36, 76-54, 92-70