Το Μαρόκο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο… διαλύοντας (6-0) την Αίγυπτο

Υποδειγματική επίδειξη από το Μαρόκο στο «Λα Μποζουάρ» της Ναντ, όπου κέρδισε με 6-0 την Αίγυπτο στον αγώνα για την τρίτη θέση στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, εξασφαλίζοντας το πρώτο του χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Μέχρι σήμερα, οι Μαροκινοί, σε επτά συμμετοχές, δεν είχαν καταγράψει την καλύτερη επίδοση τους, περιοριζόμενοι σε μια όγδοη θέση στο Μόναχο το 1972.

Με την παρούσα εμφάνιση, επιβεβαίωσαν τη θέση τους ως φαβορί απέναντι στην Αίγυπτο.

Το Μαρόκο κατάφερε να σκοράρει γρήγορα δύο τέρματα (23ο, 26ο) σε λιγότερο από πέντε λεπτά και στη συνέχεια να προσθέσει ακόμη τέσσερα γκολ κατά την διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου.

Οι σκόρερς της εντυπωσιακής νίκης ήταν οι Εζαλζουλί (23’), Ραχίμι (26΄, 64’), Ελ Χανούς (51’), Νακάς (73’), και Χακίμι (87’), που διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για την ομάδα του Ταρίκ Σεκτιουί.