Το ντέρμπι του Β΄ ομίλου στην Ιταλία

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της Ιταλίας ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ολυμπιακό τουρνουά του Παρισιού με μια εντυπωσιακή εμφάνιση.

Η ομάδα του Φερντινάντο Ντε Τζόρτζι, γνωστή ως Σκουάντρα Ατζούρα, επικράτησε της Βραζιλίας με 3-1 σετ στο Β΄ ομίλο, δείχνοντας ότι αποτελεί φαβορί για την κορυφή του γκρουπ.

Οι Ιταλοί κατάφεραν να κερδίσουν τα δύο πρώτα σετ στις λεπτομέρειες, ενώ οι αντίπαλοί τους προσπάθησαν να αντιδράσουν αλλά χωρίς επιτυχία. Με κορυφαίο τον Γιούρι Ρομάνο, η Ιταλία πέτυχε μια σημαντική νίκη.

Σε άλλο παιχνίδι του Β΄ ομίλου, η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Αίγυπτο σε μια αναμέτρηση που θα κρίνει τις προοπτικές των ομάδων στο τουρνουά.

Στα σημαντικότερα ονόματα του αγώνα περιλαμβάνονται οι Γιοάντι Λεάλ Ιντάλγκο και Ρικάρντο Λουκαρέλι για τη Βραζιλία, και οι Αλεσάντρο Μικιελέτο και Ντανιέλε Λάβια για την Ιταλία.