Τορόντο: Εκτός συνέχειας Σάκκαρη και Σβιάτεκ

Η Καρολίνα Πλίσκοβα απέκλεισε την Μαρία Σάκκαρη από την συνέχεια του διεθνούς τουρνουά, που φιλοξενείται στο Τορόντο

Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο της διοργάνωσης, διάρκειας δύο ωρών και 28 λεπτών, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια, η οποία βρίσκεται στο Νο 4 της παγκόσμιας κατάταξης, μπήκε «μουδιααμένα» στο γήπεδο, γεγονός που εκμεταλλεύθηκε ιδανικά η Τσέχα (Νο 14 στον κόσμο), καθώς με δύο καθοριστικά μπρέικ (2-0, 4-0), έφθασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-1, μετά από 27 λεπτά.

Η Σάκκαρη ήταν «υποχρεωμένη» ν’ αντιδράσει και το έκανε σπάζοντας το σερβίς της Πλίσκοβα στο πρώτο γκέιμ. Στην συνέχεια, οι δύο τενίστριες κράτησαν το σερβίς τους, μέχρι να κάνει μπρέικ η έμπειρη Τσέχα και να ισοφαρίσει σε 5-5. Το σετ κρίθηκε στο tie break, όπου μετά από εκπληκτικό αγώνα, η Σάκκαρη επικράτησε με 11-9, σε μία ώρα και 13 λεπτά.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, που είχε διάρκεια 48 λεπτά, η Πλίσκοβα φάνηκε πιό ψύχραιμη και πιό αποτελεσματική. Επιτυγχάνοντας δύο μπρέικ (2-0, 5-1) κατάφερε να διατηρήσει το πλεονέκτημα, παρά το μπρέικ της Σάκκαρη (5-2), για να φθάσει στην νίκη με 6-3.

Στο τουρνουά του Τορόντο, δεν θα συνεχίσει, ούτε η επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, Ιγκα Σβιάτεκ. Η Πολωνή πρωταθλήτρια, η οποία φαίνεται να διανύει μία περίοδο αγωνιστικής κάμψης, ηττήθηκε με 6-4, 3-6, 7-5 από την Βραζιλιάνα, Μπεατρίζ Χαντάντ Μαϊα (Νο 24 στον κόσμο).