Τουρνουά Ακρόπολις: Η Πολωνία νίκησε στο νήμα την Τουρκία (87-86)

H Πολωνία πρόβαλε σθεναρή αντίσταση απέναντι στην Τουρκία… αλλά αυτή τη φορά είχε… happy end για τους Πολωνούς.

Οι Πολωνοί ανέκτησαν το προβάδισμα στα τέλη της 3ης περιόδου με ηγέτη τον Ματέους Πονίτκα και είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της 4ης περιόδου. Οσμάν και Λάρκιν έφεραν την Τουρκία μπροστά (85-86 στα 7΄΄), όμως ο Πονίτκα… ξαναμίλησε βγάζοντας «μαγική» ασίστ στον Μπαλτσερόφσκι και η Πολωνία υποχρέωσε στην πρώτη ήττα τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν. Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός της Τουρκίας είχε χρεωθεί με τεχνική ποινή στις αρχές της 2ης περιόδου, όταν εκνευρίστηκε και κινήθηκε απειλητικά κατά ενός εκ των διαιτητών για φάουλ που θεώρησε πως έπρεπε να είχε δοθεί στον Αλπερέν Σενγκούν και δεν δόθηκε.

Οι 26 ασίστ ήταν το στατιστικό στοιχείο στο οποίο ξεχώρισε η Πολωνία έναντι των 18 της Τουρκίας. Τις 7 ασίστ μοίρασε ο πρώτος σκόρερ της Πολωνίας (16π.) Ματέους Πονίτκα, ενώ άλλες 5 μοίρασε ο Γιακούμπ Σενκ. Ο Ααρόν Τσελ σημείωσε 15 πόντους, 13 ο Αλεξάντερ Ρομάν Μπαλτσερόφσκι και 12 ο Μικάλ Σοκολόφσκι (συν 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ). Από την Τουρκία ξεχώρισε ο Τσεντί Οσμάν με 15 πόντους, από 13 είχαν οι Φουρκάν Κορκμάζ και Μελί Μαχμούτογλου, 10 ο Σεζμούζ Χαζέρ, ενώ ο αστέρας της Τουρκίας Σέιν Λάρκιν έμεινε στους 8 (2/5 τρίποντα) σε 18:40 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 35-38, 63-59, 87-86

Η ομάδα του Ιγκόρ Μίλιτσιτς με πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε γρήγορα 7-1, έφτασε μέχρι και στο +18 (18-10), ενώ έκλεισε την περίοδο με τρίποντο του Λ. Κολέντα φτάνοντας στο 23-17. Οι Πολωνοί προηγήθηκαν με 26-19 στο πρώτο λεπτό της δεύτερης περιόδου, αλλά η αφύπνιση της Τουρκίας με πρωταγωνιστές Χαζέρ και Μαχμούτογλου οδήγησε σε ένα επί μέρους σκορ 2-16 που διαμόρφωσε το 28-35. Ένα 7-0 της Πολωνίας έφερε το ματς ξανά σε ισορροπία, για να διαμορφώσει το 35-38 του ημιχρόνου το τρίποντο του Κορκμάζ.

Από το (-8), 35-43, η Πολωνία «ροκάνισε» τη διαφορά για να προσπεράσει με 52-51 δια χειρός Ααρόν Τσελ. Ο Τσεντί Οσμάν έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην Τουρκία (54-58) και μετά από 2/2 βολές του Κολέντα και μία του Οσμάν (56-59), ο Ματέους Πονίτκα… πήρε το όπλο του και με 7 διαδοχικούς δικούς του πόντους έφερε την Πολωνία στο +4, 63-59, στη λήξη της 3ης περιόδου. Η μοναδική φορά που πέρασε μπροστά η Τουρκία στην 4η περίοδο ήταν όταν ο Οσμάν διαμόρφωσε το 63-65. Οι Μπαλτσερόφσκι, Σενκ και Σοκολόφσκι απαντούσαν στους Μαχμούτογλου και Κορκμάζ για το 77-71 από τον Ντομινίκ Ολεϊνιτσακ. Το μόνο που κατάφεραν οι Σανλί και Οσμάν ήταν να μειώσουν στον πόντο, 80-79, στα 54΄΄ πριν τη λήξη. Ένα μεγάλο τρίποντο του Ααρόν Τσελ σήμανε το +4 για τους Πολωνούς, 83-79 στα 33΄΄.