«Τρίποντο» παρά τις απουσίες πήρε η Αϊντχόφεν

Με νίκη 2-0 επί της Βάαλβαϊκ στο «Φίλιπς Στάντιον» συνέχισε στο ολλανδικό πρωτάθλημα η Αϊντχόφεν, αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League.

Ο Ζαχάβι άνοιξε το δρόμο με απευθείας φάουλ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου (45+2΄), ενώ το 2-0 «έγραψε» ο Ροζάριο στο 73΄ για την PSV που είχε πολλά προβλήματα τραυματισμών, καθώς απουσίαζαν οι Γκάκπο, Γκέτσε, Λεντέζμα και Ρομέρο.

Έτσι, ο Ρότζερ Σμιντ παρέταξε τους: Μβόγκο, Ντάμφρις, Τέζε, Μπάουμγκαρτλ, Μποσκάλι, Τόμας (74΄ Φαν Χίνκελ), Ροζάριο, Ιχαταρέν (64΄ Σανγκαρέ), Μάουρο Ζούνιορ (64΄ Γκουτιέρεζ), Μαντουέκε (23΄ Μάλεν), Ζαχάβι (74΄ Φάιν)

Για την ομάδα της Βίλεμ τερματοφύλακας ήταν ο Κωνσταντίνος Λάμπρου, ενώ στο 61ο λεπτό μπήκε στο ματς και ο Τζέισον Ευμορφίδης, όμως τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε λίγο αργότερα (78΄).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 18ης αγωνιστικής και η βαθμολογία του ολλανδικού πρωταθλήματος:

Βίλεμ-Τσβόλε                 1-3
Ντεν Χάαγκ-Εμεν              0-0
Φίτεσε-Γκρόνινγκεν           1-0
Αϊντχόφεν-Βάαλβαϊκ           2-0
Χεράκλες-Χέρενφεν           22:00