«Τρίποντο»… ζωής η Τορίνο

Το ντέρμπι… ζωής στη Serie A ανέδειξε μεγάλη νικήτρια την Τορίνο στην έδρα της Κάλιαρι με 1-0, αποτέλεσμα που δίνει σαφέστατο προβάδισμα στην «γκρανμάτα» έναντι της σημερινής της αντιπάλου στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Το γκολ του Βραζιλιάνου αμυντικού, Μπρέμερ, στο 76ο λεπτό χάρισε το τεράστιο «τρίποντο» στην Τορίνο, η οποία ανέβηκε στους 20 βαθμούς πέντε περισσότερους από την Κάλιαρι που έμεινε στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Μπάμπης Λυκογιάννης ήταν σε ένα ακόμη ματς στην αρχική ενδεκάδα της ομάδας της Σαρδηνίας.

Πάρα πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνει για ν΄ απομακρυνθεί από τις επικίνδυνες θέσεις της βαθμολογίας, μετά από δύο σερί ήττες και μία ισοπαλία, πέτυχε η Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι» επί της Σπέτσια με 3-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 23ης αγωνιστικής της Serie A.

Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν τον τρόπο να απειλήσουν την πολύ καλά στημένη αμυντικά στο πρώτο 45λεπτο, Σπέτσια, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ μέσα σε 32 λεπτά και να πάρουν την πολύτιμη νίκη.