Τρομερή ανατροπή ο Άγιαξ, «καθάρισαν» Βιγιαρεάλ και Σαχτάρ Ντόνετσκ

Μετά τις Ρόμα, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Τότεναμ, η Βιγιαρεάλ και η Σαχτάρ Ντόνετσκ έγιναν οι επόμενες ομάδες που ουσιαστικά έκλεισαν θέση για τους «16» του Europa League από τα πρώτο κιόλας ματς της φάσης των «32» της διοργάνωσης.

Όπως συνέβη και νωρίτερα, έτσι και στο δεύτερο «μενού» των πρώτων αναμετρήσεων, υπήρξαν ομάδες που έκαναν αποφασιστικά βήματα για την πρόκριση, ενώ σε αρκετά ματς οι αντίπαλοι θα «λύσουν τις δαφορές τους» στις ρεβάνς της ερχόμενης Πέμπτης (25/02).

Χαμένο πέναλτι είχε και ο Πάκο Αλκάθερ στη Red Bull Arena, ωστόσο, ο σπουδαίος Ισπανός στράικερ άνοιξε το σκορ για την Βιγιαρεάλ και στο δεύτερο μέρος ο Νίνιο «έγραψε» το τελικό 2-0 επί της Σάλτσμπουργκ.

Η Χοφενχάιμ έδειξε να «καθαρίζει» την υπόθεση πρόκριση από το πρώτο μέρος όταν προηγήθηκε με 3-1 εκτός έδρας της Μόλντε, πέτυχε και τέταρτο στο δεύτερο ημίχρονο που δε μέτρησε μετά την χρήση του VAR, ενώ στο 63΄ ο Νταμπούρ νικήθηκε από τον γκολκίπερ των γηπεδούχων στο πέναλτι που εκτέλεσε. Κι όταν στο ποδόσφαιρο χάνεις τέτοιες ευκαιρίες, συνήθως το πληρώνεις, με την Μόλντε να ισοφαρίζει μέσα σε τέσσερα λεπτά (3-3) και να μένει «ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης.
Εντυπωσιακό come back έκανε ο Άγιαξ στην Γαλλία κι ενώ μέχρι το 87΄ βρισκόταν πίσω στο σκορ από την Λιλ, μέσα σε τρία λεπτά έφερε τα πάνω κάτω και με το τελικό 2-1 κρατά την κατάσταση στα χέρια του ενόψει της ρεβάνς στο Άμστερνταμ.
Πολύ μεγάλο βήμα πρόκρισης έκανε η Γρανάδα μετά το 2-0 επί της Νάπολι, ενώ τυπική διαδικασία προβλέπεται να έχει η ρεβάνς στο Ντόνετσκ, μετά το 2-0 της Σαχτάρ επί της Μακάμπι στο «Μπλούμφιλντ» του Τελ Αβίβ.
Απίστευτο ματς έγινε στην Αμβέρσσα, όπου η Ρέιντζερς επικράτησε με 4-3 της Αντβέρπ, χάρις σε δύο πέναλτι του Κροάτη Μπάρισιτς, το δεύτερο στο 90΄.
Στο άλλο ντέρμπι της βραδιάς, Μπενφίκα και Άρσεναλ έμειναν στο 1-1, με τον Βλαχοδήμο να μένει στον πάγκο των «Αετών».