Βαριά Ήττα για την Εθνική Εφήβων από την Βουλγαρία στο Ευρωβόλεϊ Κ20

Η Εθνική Εφήβων υπέστη ήττα με 3-0 σετ από την Βουλγαρία, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου του Ευρωβόλεϊ ανδρών Κ20, που διεξάγεται στην Άρτα.

Οι Βούλγαροι, με πρωταγωνιστή τον Σιμεόν Νικόλοφ, ο οποίος αγωνίστηκε ως πασαδόρος και διαγώνιος, έδειξαν την ανωτερότητά τους, παρά την ήττα που είχαν υποστεί από την Ιταλία την Παρασκευή 30 Αυγούστου. Από την αρχή του αγώνα, η Βουλγαρία επέβαλε το ρυθμό της και, παρά τις προσπάθειες των Ελλήνων διεθνών, κατέκτησε τη νίκη ύστερα από 73 λεπτά αγώνα.

Σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, η Βουλγαρία σημείωσε 10 άσσους, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων, ενώ η Ελλάδα συγκέντρωσε 1 άσσο, 26 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Σκορ σετ: 3-0 (25-16, 25-13, 25-20) σε 73′