Βιγιαρεάλ: Θρίαμβος στην Ανδαλουσία με γκολ του Αγιόθε Πέρεθ

Στην πρεμιέρα της LaLiga, Σεβίλη και Βιγιαρεάλ είχαν ξεκινήσει με ισοπαλίες και καμία από τις δύο ομάδες δεν επιθυμούσε να συμβιβαστεί με τον έναν βαθμό στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος, που διεξήχθη στο Sanchez Pizjuan. Αν και το σκορ παρέμενε 1-1 μέχρι το 94ο λεπτό, ο Αγιόθε Πέρεθ «χτύπησε» στο 90+5΄, χαρίζοντας το «διπλό» στους φιλοξενούμενους.

Στην Ανδαλουσία, ο Χρούνεφελντ άνοιξε το σκορ για τη Βιγιαρεάλ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης. Το γκολ του Χουανλού Σάντσεθ στο 8ο λεπτό ακυρώθηκε από το VAR, όμως ο Ντοντί Λουκεμπακιό ισοφάρισε για τους γηπεδούχους στο 45+6΄. Παρά την προσπάθεια του Σάντι Κομεσάνια να διπλασιάσει τα τέρματα της Βιγιαρεάλ στο 69ο λεπτό με γκολ που τελικά ακυρώθηκε, ο Πέρεθ ήρθε να επαναφέρει το χαμόγελο στον προπονητή Ρουμπέν Ουρία με το γκολ του στο 90+5′.

Νωρίτερα στην ημέρα, η Θέλτα πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές, επικρατώντας με 3-1 της Βαλένθια, στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της 2ης ημέρας του ισπανικού πρωταθλήματος. Οι «νυχτερίδες» προηγήθηκαν στο 14ο λεπτό με σκόρερ τον Ντιέγκο Λόπεθ, αλλά η Θέλτα αντέτεινε γρήγορα με τον Όσκαρ Μινγκέθα στο 23ο λεπτό. Ο Ιάγο Άσπας διπλασίασε τα τέρματα της Θέλτα στο 28΄, ενώ ο Φραν Μπελτράν ολοκλήρωσε την ανατροπή στο 60ο λεπτό.

Ο Τάσος Δουβίκας αγωνίστηκε βασικός για τους νικητές μέχρι το 66΄, όταν αντικαταστάθηκε από τον Μπόρχα Ιγκλέσιας.