«Βόμβα» στο Κύπελλο Γαλλίας: Αποκλείστηκε η Παρί

Η Νις άφησε εκτός διοργάνωσης τη Παρί Σεν Ζερμέν, μετά τη επικράτησή της στα πέναλτι με 6-5 (0-0 ο κανονικός αγώνας)

Οι Παριζιάνοι με τους Ικάρντι, Μέσι «ενδεκαδάτους», τον Μπαπέ στον πάγκο και τον Νεϊμάρ εκτός λόγω τραυματισμού, «σφυροκόπησαν» από το πρώτο λεπτό την εστία της Νις, αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εξαιρετικοί στο ανασταλτικό κομμάτι και είχαν τον γκολκίπερ τους Μάρτσιν Μπούλκα σε τρομερή βραδιά.

Το 0-0 του 90λεπτου, οδήγησε τον αγώνα απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι (έχει καταργηθεί από πέρσι η παράταση στο γαλλικό Κύπελλο, για να μην υπάρχει έξτρα κόπωση στους ήδη επιβαρυμένους παίκτες) κι εκεί μίλησε η ικανότητα του τερματοφύλακα της Νις. Απέκρουσε το 3ο (Παρέδες) και το 7ο πέναλτι (Σίμονς), την ώρα που ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα από την άλλη πλευρά έπιασε μόνο την εκτέλεση του Ντελόρ.

Ο Ντάντε της ΝΙς ευστόχησε στο 7ο και καθοριστικό χτύπημα της ομάδας της Νίκαιας και της χάρισε την πρόκριση, πετώντας εκτός Κυπέλλου την Παρί των αμέτρητων δισεκατομμυρίων…