Βρήκε τα δύσκολα η Μαρσέιγ (3-1)

Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε να νικήσει με 3-1 στο Βελοντρόμ της Μασσαλίας απέναντι στην Μπρεστ, για την 29η αγωνιστική της γαλλικής Ligue 1 κι έτσι να ανέβηκε στην 5η θέση της κατάταξης με 45 βαθμούς.

Η ομάδα του Σαμπάολι σκόραρε με τον Μίλικ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45+1΄), ενώ στο 71΄ ισοφάρισαν οι φιλοξενούμενοι με τον Μπρασιέ. Τους τρεις βαθμούς της νίκης πήρε η Μαρσέιγ χάρη σε δύο τέρματα που σημείωσαν προς το τέλος του αγώνα, ο Τοβάν στο 88΄ και ο Κιζάνς στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3΄).

Στο μεταξύ, με τέρμα του Γουαμπί Καζρί στο 53΄ η Σεντ Ετιέν νίκησε 1-0 εκτός έδρας της Ανζέ και βελτίωσε τη βαθμολογική θέση της ξεφεύγοντας από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 29ης αγωνιστικής και η βαθμολογία της Ligue 1 έχουν ως εξής:

Ρεμς-Λιόν                     1-1