«Βροχή» γκολ στο Wankdorfstadion

«Βροχή» από γκολ σημειώθηκε στο Wankdorfstadion, καθώς η Γιουνγκ Μπόις νίκησε την Γαλατασαράι με 3-2. Στο πρώτο ματς μεταξύ τους για τα play offs του Champions League, η ομάδα της Ελβετίας προηγήθηκε με 2-0, χάρη σε δύο τέρματα του Μοντέιρο, στο 4΄ και στο 45΄+4΄. Ο σύλλογος της Κωνσταντινούπολης κατάφερε να μειώσει με τον Μπατσουαγί στο 67΄, ενώ ο ίδιος ποδοσφαιριστής πέτυχε και την ισοφάριση στο 72΄. Η Γαλατασαράι έμεινε με 10 παίκτες στο 84ο λεπτό, όταν αποβλήθηκε ο Μπαρντακτσί. Ωστόσο, η Γιουνγκ Μπόις κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε ο Ούγκρινιτς στο 86ο λεπτό, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Η Σάλτσμπουργκ έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στη φάση των ομίλων του Champions League, περνώντας νικηφόρα με 2-0 από την έδρα της Ντιναμό Ζάγκρεμπ. Ο Νενέ Ντορζελές άνοιξε το σκορ στο 29ο λεπτό, ενώ ο Δανός μέσος Μάουριτς Κιάεργκαρντ διπλασίασε τα τέρματα των Αυστριακών από το σημείο του πέναλτι, αποκτώντας πλεονέκτημα ενόψει του δεύτερου αγώνα με τα δύο εκτός έδρας γκολ.

Ένα γκολ πέτυχαν οι Μίντιλαντ και Σλόβαν Μπρατισλάβας στη Δανία. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Σέσαρ Μπλάκμαν στο 59ο λεπτό, για να ισοφαρίσει η Μίντιλαντ με τον Έντουαρντ Τσιλούφια στο 79΄. Ο Έλληνας Κυριάκος Σαββίδης μπήκε στη θέση του Μάρκο Τόλιτς στο 81ο λεπτό, για τη Σλόβαν.

Η Σπάρτα Πράγας απέδρασε από την έδρα της Μάλμε με νίκη 2-0. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Γενς Στρίγκερ Λάρσεν στο 31ο λεπτό, ενώ ο Ματέι Ρινές διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 89΄.

Στις πρώτες αναμετρήσεις για τα play-off του Champions League 2024/25 σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Ντιναμό Ζάγκρεμπ (Κροατία)-Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν)       3-0

Μπόντο Γκλιμτ (Νορβηγία)-Ερυθρός Αστέρας (Σερβία)         2-1

Λιλ (Γαλλία)-Σλάβια Πράγας (Τσεχία)                       2-0

Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία)-Γαλατάσαραϊ (Τουρκία)             3-2

Μίντιλαντ (Δανία)-Σλόβαν Μπρατισλάβας (Σλοβακία)          1-1

Μάλμε (Σουηδία)-Σπάρτα Πράγας (Τσεχία)                    0-2

Ντιναμό Κιέβου-Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)                     0-2

* Οι αγώνες ρεβάνς θα διεξαχθούν το διήμερο 27-28 Αυγούστου.

* Η κλήρωση της League phase του Champions League είναι προγραμματισμένη για τις 29 Αυγούστου.