Ξαναμπήκε στο κυνήγι του Champions League η Έβερτον, 0-1 στο “Εμιρέιτς”

Με το αυτογκόλ του Λένο στο 76ο λεπτό να αποδεικνύεται καθοριστικό, η Έβερτον έφυγε χθες με το νικηφόρο 0-1 από την έδρα της Άρσεναλ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες για έξοδο στο Champions League της ερχόμενης σεζόν.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, το πρώτο ημίχρονο περιλάμβανε πολύ καλές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Στην επανάληψη, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι αποδείχθηκε πιο “κυνική”. Ο Λένο έκανε το μεγάλο λάθος στο 76′, ενώ ο Πίκφορντ πραγματοποίησε απίστευτη επέμβαση στο σουτ του Μαρτινέλι στις καθυστερήσεις, κρατώντας την πολύτιμη νίκη για τα “ζαχαρωτά”.

Πλέον, η Έβερτον βρίσκεται στο -3 από την πρώτη τετράδα του πίνακα (με τις Γουέστ Χαμ και Τσέλσι να αγωνίζονται μεταξύ τους σήμερα). Να σημειώσουμε, τέλος, ότι στην Άρσεναλ ήταν εμφανής ο αποπροσανατολισμός λόγω της όλης υπόθεσης της European Super League, με χιλιάδες οπαδούς να διαδηλώνουν κατά της ιδιοκτησίας έξω από το γήπεδο λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.

Το πρόγραμμα της 33ης αγωνιστικής

Φούλαμ – Τότεναμ 0-1 (19′ αυτ. Ανταραμπιόγιο)

Μάντσεστερ Σίτι – Σαουθάμπτον 5-2 (15′, 59′ Ντε Μπρούινε, 40′ 55′ Μαχρέζ, 45’+ Γκουντογκάν / 25′ πέν. Γουόρντ-Πράουζ, 56′ Άνταμς)

Άρσεναλ – Έβερτον  0-1 (76′ αυτ. Λένο)

14:30 Λίβερπουλ – Νιούκαστλ
19:30 Γουέστ Χαμ – Τσέλσι
22:00 Σέφιλντ Γιουν. – Μπράιτον
25/04 14:00 Γουλβς – Μπέρνλι
25/04 16:00 Λιντς – Μάντσεστερ Γ.
25/04 21:00 Άστον Βίλα – Γουέστ Μπρομ
26/04 22:00 Λέστερ – Κρίσταλ Πάλας