Ξανάρχισε… για να σταματήσει

Το πρωτάθλημα της Α1 υδατοσφαίρισης ανδρών ξανάρχισε σήμερα (3/3), μετά από διακοπή τεσσάρων μηνών, μόνο και μόνο για να… ξανακλείσει αμέσως, αφού τα νέα μέτρα που ανακοινώθηκαν σήμερα θέτουν εκ νέου σε αναστολή, τουλάχιστον για τις επόμενες δέκα ημέρες, όλο το φάσμα του ερασιτεχνικού αθλητισμού.

Μάλιστα, με βάση τα όσα ανακοινώθηκαν, οι πολίστες δεν θα έχουν καν τη δυνατότητα να προπονούνται, εκτός των παικτών της Βουλιαγμένης (έχει ευρωπαϊκό ματς το Σάββατο 6/3) και των Χανίων, που δεν βρίσκονται στο επίπεδο πολύ αυξημένου κινδύνου.

Κατόπιν αυτών, οι έξι σημερινοί αγώνες της 6ης αγωνιστικής ενδεχομένως να αποκτούν… μουσειακή αξία, αφού ουδείς γνωρίζει αν, πότε και υπό ποιες προϋποθέσεις θα συνεχιστεί το πρωτάθλημα. Η Βουλιαγμένη διατήρησε το απόλυτο νικών και παρέμεινε στην κορυφή, νικώντας δύσκολα 12-10 στο Περιστέρι την τοπική ομάδα, που γνώρισε την πρώτη ήττα της. Το ματς είχε πολλές εναλλαγές, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 4-0 στο ξεκίνημα της β΄ περιόδου, αλλά το ΝΟΒ να ανατρέπει την κατάσταση και να περνάει μπροστά 6-5 στο ημίχρονο. Στο τρίτο οκτάλεπτο ο ΓΣΠ ξαναπήρε προβάδισμα (8-7) και στο τέλος το παιχνίδι έγινε… ροντέο. Ο Κουρούβανης «έσπασε» την ισοπαλία (10-10), περίπου δύο λεπτά πριν τη λήξη, το Περιστέρι δεν μπόρεσε να βρει απάντηση και ο Αλαφραγκής στα τελευταία δευτερόλεπτα «σφράγισε» τη νίκη της Βουλιαγμένης.

Ο Απόλλων Σμύρνης νίκησε 15-8 στην Κρήτη τα Χανιά, παρά τις απουσίες των τιμωρημένων Μοσκόφ και Δερμιτζάκη και το γεγονός ότι έπαιξε για τέσσερα λεπτά στην τρίτη περίοδο με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Σολανάκη. Ο Γούνας με επτά τέρματα ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του παιχνιδιού.

Ο Πανιώνιος με ένα σερί 3-0 στα τελευταία λεπτά πέτυχε σημαντική νίκη με 11-9 επί της ΑΕΚ και ανέβηκε στην έκτη θέση. Οι «κυανέρυθροι» αγωνίστηκαν χωρίς τον Καναδό Σον Σπούνερ, έχασαν και δύο πέναλτι (τα απέκρουσε ο Φλέγκας), αλλά στο φινάλε πήραν τη νίκη με κορυφαίους τους Μπαρακάτ και Μπραϊμη. Η Ένωση παρατάχθηκε χωρίς τους έμπειρους Κουτσιαλή και Καζάζη, ενώ έχει χάσει και τον Ράτζεν, που κατά τη διάρκεια της διακοπής παραχωρήθηκε στον Ερυθρό Αστέρα.

Την πρώτη νίκη του πανηγύρισε το Παλαιό Φάληρο, που επικράτησε στον Πειραιά με 11-4 του Εθνικού και «ξεκόλλησε» από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ενώ σχετικά εύκολα «τρίποντα» πήραν η Γλυφάδα και ο ΠΑΟΚ επί του ΟΥΚ Βόλου και της Χίου αντίστοιχα.