Ξεφτίλισε την Λιντς η Σίτι (7-0)

Την πιο ευρεία νίκη της στην Premier League στην τρέχουσα περίοδο πέτυχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία διέλυσε με 7-0 την Λιντς στο «Ετιχαντ» και προσωρινά αποσπάστηκε 4 βαθμούς από την δεύτερη Λίβερπουλ.

Απέναντι στην ομάδα την οποία δεν είχε καταφέρει να νικήσει στα τέσσερα τελευταία ματς πρωταθλήματος (0-2-2), οι «Πολίτες» σκόραραν ό,τι ώρα ήθελαν, ενώ διατήρησαν το αήττητο εντός έδρας σε αγώνες που γίνονται μεσούσης της εβδομάδας με 11 νίκες και 4 ισοπαλίες.

Η «σεμνή τελετή» είχε τελειώσει από το πρώτο μέρος, όταν η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα προηγήθηκε με 3-0. Η Σίτι δεν κατέβασε ταχύτητα απέναντι στα «παγώνια», πετυχαίνοντας πέντε γκολ στην επανάληψη, χωρίς να μετρήσει αυτό του Φόντεν στο 61΄ μετά την εξέταση της φάσης από το VAR.

Τη δεύτερη νίκη της από την ημέρα που ανέλαβε τα ηνία της ο Στίβεν Τζέραρντ (4ο ματς στον πάγκο των «Χωριατών») πέτυχε η Άστον Βίλα με 2-0 επί της ουραγού Νόριτς στο «Κάροου Ρόουντ». Ο Δημήτρης Γιαννούλης έμεινε στον πάγκο των γηπεδούχων σε όλο το 90λεπτο.