«Ξέσπασε» στην Αλαβές η Ρεάλ Μαδρίτης

Επέστρεψε στις νίκες η Ρεάλ Μαδρίτης, με το εμφατικό 4-1 επί της Αλαβές στο «Μεντιθορόθα». Δύο γκολ πέτυχε ο Καρίμ Μπενζεμά, ενώ σκόρερ στέφθηκε και ο Εντέν Αζάρ με το πρώτο του γκολ στη La Liga μετά από 16 μήνες!

Νωρίτερα, η Ρεάλ Σοσιεδάδ δεν μπόρεσε να επιβεβαιώσει τα προγνωστικά, μολονότι προηγήθηκε με 2-0 στο «Ανοέτα» της Μπέτις, η οποία κατάφερε να πάρει στο τέλος την ισοπαλία (2-2), στο πλαίσιο της 20ής αγωνιστικής της La Liga.

Η ομάδα των Βάσκων προηγήθηκε με τα γκολ των Ισάκ (48′) και Ογιαρθάμπαλ (57′), αλλά η ομάδα της Ανδαλουσίας κατάφερε να ισοφαρίσει με τα τέρματα των Κανάλες (85′) και Χοακίν στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων!
Στο μεταξύ, η Βιγιαρεάλ δεν μπόρεσε να διασπάσει την καλά οργανωμένη άμυνα -της ουραγού της βαθμολογίας- Ουέσκα και έμεινε στο 0-0 στην έδρα της σημερινής αντιπάλου της. Ο Δημήτρης Σιόβας αγωνίστηκε στο κέντρο της άμυνας και ήταν από τους διακριθέντες της Ουέσκα. Συνοπτικά τα αποτελέσματα, οι σκόρερ και η βαθμολογία:
Λεβάντε-Βαγιαδολίδ           2-2
(62΄ Γκόμες, 83΄ Ρότζερ – 73΄ Αλκαραθ, 78΄ Πλανο)
Ουέσκα-Βιγιαρεάλ             0-0
Σεβίλη-Κάντιθ                3-0