«Υπερ-πρωταθλήτρια» η Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ, 2-1 την Κλαμπ Μπριζ – Σκόραρε ο Τζόλης

Σκοράροντας ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, η Union Saint-Gilloise κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο Βέλγιο, επικρατώντας με 2-1 επί της Club Brugge για το Σούπερ Καπ της χώρας.

Ο Χρήστος Τζόλης σκόραρε στο επίσημο ντεμπούτο του με την πρωταθλήτρια, αλλά δεν ήταν αρκετό. Ο Club Brugge προηγήθηκε με πέναλτι του Κάμερον Πουέρτας πριν το τέλος του πρώτου μέρους και διπλασίασε το προβάδισμά του στην αρχή του δεύτερου, με γκολ του Φέντε Λέισεν.

Το Club Brugge μείωσε με ωραίο σουτ του Τζόλη στο 79ο λεπτό. Ο Anthony Moris απέκρουσε δύο ευκαιρίες στο τέλος, αποτρέποντας το πιθανότερο γκολ ισοφάρισης, με το σκορ να παραμένει 2-1.

Με αυτήν τη νίκη, ο Sebastien Pocognoli ξεκίνησε θριαμβευτικά στον πάγκο της Union Saint-Gilloise, κατακτώντας το πρώτο Σούπερ Καπ στην ιστορία της ομάδας.

Στα στιγμιότυπα του αγώνα στο “Jan Breydel Stadium”, η κάμερα στο στήθος φορούσε ο διαιτητής Bram van Driessche.