Υπερασπίζετε τον τίτλο του ο Προμηθέας

Στον τελικό του 2ου Super Cup ο Προμηθέας Πατρών θα έχει σήμερα (26/9, 21:00) την ευκαιρία να επαναλάβει τον περσινό θρίαμβο.

Οι κάτοχοι του τίτλου επικράτησαν άνετα στο «Δ. Τόφαλος» με 88-71 της ΑΕΚ, στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό, και πήραν το εισιτήριο για καταληκτική αναμέτρηση, όπου ενώπιον του κοινού τους θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό.

Στον αντίποδα, η Ένωση θα αναμετρηθεί με το Λαύριο στον «μικρό τελικό» (26/9, 16:30).

Μετά το ντέρμπι του πρώτου ημιχρόνου, η ομάδα του Λουίς Κασιμίρο εξαργύρωσε την απόλυτη κυριαρχία της στα ριμπάουντ στην τρίτη περίοδο και με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση έτρεξε το εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 26-9, ξεφεύγοντας στο 27΄ με +20 (68-48).

Με την ΑΕΚ να έχει ξεμείνει από ενέργεια, ο Προμηθέας δεν… αγχώθηκε στην τέταρτη περίοδο και διατηρώντας την απόσταση ασφαλείας έφτασε άνετα στο τελικό 88-71.

Ρέι (19π.), Ρογκαβόπουλος (16π.), Χαντ (15π.) και Μάιλς (12π.) οδήγησαν την επίθεση των Αχαιών, ενώ από την ΑΕΚ ξεχώρισε ο Χάρις με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-39, 73-57, 88-71